Przejdź do treści
Pokój nauczycielski - pokaz przepremierowy
Data/Czas: 09/02/2024 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Kino Pod Baranami | Rynek Główny 27 | Kraków

Kino Pod Baranami, Dom Norymberski w Krakowie i Goethe-Institut Krakau: Zapraszamy na przedpremierowy pokaz nominowanego do Oscara filmu “Pokój nauczycielski”. To doskonale dawkująca napięcie opowieść o młodej i zaangażowanej nauczycielce zrealizowana w stylistyce thrillera psychologicznego. W roli głównej występuje wspaniała Leonie Benesch (“Biała wstążka”). Film İlkera Çataka, reżysera o tureckich korzeniach, z bohaterką pochodzącą z Polski, jak w zwierciadle odbija obraz niemieckiego, wielokulturowego społeczeństwa i pokazuje, z jakimi problemami mierzy się dzisiejsza demokracja.

Szkoła ze swoją hierarchiczną strukturą, rywalizacją, uprzedzeniami i zagrożeniami staje się modelem, za pomocą którego reżyser prezentuje najważniejsze tematy publicznej debaty: sprawiedliwość, odpowiedzialność, manipulacja, rasizm czy zasady moralne.
Reprezentujący Niemcy w walce o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej “Pokój nauczycielski” został wyróżniony na MFF w Berlinie nagrodą Europa Cinemas Label oraz sieci CICAE – Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych.

POKÓJ NAUCZYCIELSKI (reż. İlker Çatak)
– pokaz przedpremierowy

piątek, 9 lutego, g. 18.00
Kino Pod Baranami

Zapraszamy na przedpremierowy pokaz nominowanego do Oscara filmu “Pokój nauczycielski”. To doskonale dawkująca napięcie opowieść o młodej i zaangażowanej nauczycielce zrealizowana w stylistyce thrillera psychologicznego. W roli głównej występuje wspaniała Leonie Benesch (“Biała wstążka”).
Film İlkera Çataka, reżysera o tureckich korzeniach, z bohaterką pochodzącą z Polski, jak w zwierciadle odbija obraz niemieckiego, wielokulturowego społeczeństwa i pokazuje, z jakimi problemami mierzy się dzisiejsza demokracja. Szkoła ze swoją hierarchiczną strukturą, rywalizacją, uprzedzeniami i zagrożeniami staje się modelem, za pomocą którego reżyser prezentuje najważniejsze tematy publicznej debaty: sprawiedliwość, odpowiedzialność, manipulacja, rasizm czy zasady moralne.
Reprezentujący Niemcy w walce o statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej “Pokój nauczycielski” został wyróżniony na MFF w Berlinie nagrodą Europa Cinemas Label oraz sieci CICAE – Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych.

ℹ️ Film “Pokój nauczycielski” znalazł się wśród 5 europejskich filmów nominowany do LUX Audience Award 2024!
▪ Każdy, kto oceni te produkcje przy pomocy internetowego formularza, ma szansę wygrać wyjazd do Strasburga na uroczystą galę wręczenia nagród!
▪ Tutaj można oceniać filmy 👉 https://bit.ly/4671BsY

BILETY:
28 zł (normalny)
24 zł (ulgowy)
20 zł (klubowy/senior)
Dostępne w kasach Kina i online 👉 https://bit.ly/pokójnau_902

O FILMIE:
POKÓJ NAUCZYCIELSKI | Das Lehrerzimmer
(İlker Çatak) DE 2023, 98’ (in German with PL subtitles)
MFF w Berlinie 2023: Nagroda Specjalna – Nagroda Europa Cinemas Label (Ilker Çatak), Nagroda Międzynarodowego Stowarzyszenia Kin Artystycznych (CICAE) w sekcji ‘Panorama’ (Ilker Çatak)
Europejska Akademia Filmowa 2023 – nominacja: Najlepsza europejska aktorka roku (Leonie Benesch), Najlepszy europejski scenarzysta roku (Ilker Çatak, Johannes Duncker)
Oscary 2024 – nominacje: Najlepszy film międzynarodowy (Ilker Çatak)

Carla Nowak to młoda i zaangażowana nauczycielka w berlińskim gimnazjum. Podczas lekcji, którą prowadzi, jeden z uczniów zostaje wywołany z klasy, ponieważ jest podejrzany o kradzież pieniędzy. Chłopak jest synem tureckich emigrantów i nie przyznaje się do winy. Carla jest zbulwersowana sposobem, w jaki bezpodstawnie oskarża się jej ucznia i postanawia sama odkryć prawdę. Działając w dobrej wierze, Carla nie jest w stanie przewidzieć konsekwencji, jakie spadną nie tylko na nią, ale i na całą szkolną społeczność.

Polska premiera: 15 marca 2024

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.