Pokaz specjalny filmu „Najeźdźcy mimo woli”

Pokaz specjalny filmu „Najeźdźcy mimo woli”
Data/Czas: 16/09/2021 | 11:00-11:00
Lokalizacja: DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe | ul. Piłsudskiego 64a | Wrocław

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Post Bellum (Czechy) zapraszają na pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Najeźdźcy mimo woli. Udział Polski w inwazji na Czechosłowację w 1968 roku”, który odbędzie się 16 września (czwartek), o godzinie 11:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym (Wrocław, ul. Piłsudskiego 64a). Pokaz połączony jest ze spotkaniem z twórcami i świadkami czasu – żołnierzami biorącymi udział w inwazji.

Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Koordynator projektu dr Tomasz Skonieczny
Kontakt: tomasz.skonieczny(at)krzyzowa.org.pl
Film powstał w oparciu o rozmowy ze świadkami czasu: polskimi żołnierzami, którzy wzięli udział w interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w sierpniu 1968 roku, oraz Czechów, którzy obserwowali jak upadają ich marzenia o budowie socjalizmu z ludzką twarzą. Opowiada o tym, w jaki sposób Polacy postrzegali swój udział w interwencji wojskowej, oraz o reakcjach ze strony Czechów.
Film przygotowany został przez czeską organizację Post Bellum, we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, w ramach projektu „Wspólnie ponad granicami systemów totalitarnych” (Společně mezi hranicemi totalitních systemu), dofinansowanego ze środków czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego