Przejdź do treści
Pokaz filmu "Strajk 88. Nie ma wolności bez Solidarności"
Data/Czas: 12/09/2019 | 17:45-19:30
Lokalizacja: | |

Pokaz filmu „STRAJK 88. NIE MA WOLNOŚCI BEZ SOLIDARNOŚCI” (reżyseria: Inga Hadarowicz, produkcja Beata Kowalska) oraz dyskusja po seansie z udziałem dr hab. Beaty Kowalskiej. W 1988 roku w kombinacie metalurgicznym w Nowej Hucie został brutalnie spacyfikowany ostatni strajk w PRL-u. Był to moment zwrotny. Stało się jasne, że autorytarny system musi upaść. O jaką wolność walczyli uczestnicy i uczestniczki tamtych wydarzeń? Po 30 latach pytali ich o to studenci i studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na podstawie przeprowadzonych rozmów powstał film zrealizowany w ramach kursu “Solidarność – rozdział skończony?” w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako część europejskiego projektu o wolności – Freiraum realizowanego przez Goethe-Institut Krakau.

 

Cały projekt był okazją do wspólnych rozmów o wolności blisko 30 mieszkańców i mieszkanek Nowej Huty z pokoleniem, które dopiero wchodzi w dorosłe życie. Młodych ludzi interesował nie tylko strajk, ale motywy włączania się w działalność opozycyjną, jej formy oraz codzienne wymiary solidarności. Wolność była celem. Ale dotarcie do tego celu było możliwe dzięki solidarności z determinacją pielęgnowanej przez trudne lata 80.

Miejsce: Stadion Wrocław

 

XVII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.