Przejdź do treści
Data/Czas: 04/06/2020 | 19:00-20:00
Lokalizacja: | |

Dom Spotkań z Historią: Jak co roku – świętujemy rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów 4.06.1989 pod hasłem WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ! W niezwykłych okolicznościach, więc online’owo. Co zaplanowaliśmy – zobaczycie na wydarzeniu W 2020 Wolność świętuję w domu! W ramach świętowania zapraszamy na online’owy pokaz filmu „Niespodzianka ’89”! Czym była tytułowa niespodzianka? Jak uczestnicy i świadkowie zapamiętali wydarzenia z czerwca 1989 roku? W 31. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów zapraszamy na pokaz dokumentu w reżyserii Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora. Film można będzie obejrzeć na FB DSH.

 

„Niespodzianka ‘89” to filmowy zapis wydarzeń z przełomowego roku 1989 w Warszawie. Ich świadkowie i uczestnicy opowiadają o obradach Okrągłego Stołu, kampanii wyborczej i wyborach 4 czerwca, ogłoszeniu wyników oraz niezwykłej atmosferze warszawskiej wiosny 1989 roku. Nie zabrakło też opowieści o fenomenie i znaczeniu miejsca, jakim dla mieszkańców stolicy była Kawiarnia Niespodzianka – siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Wspomnienia bohaterów filmu dopełniają archiwalne nagrania filmowe ze spotkań wyborczych oraz fotografie znanych fotoreporterów dokumentujących tamte wydarzenia dla polskich i zagranicznych mediów. W filmie wystąpili członkowie zespołu organizacyjnego strony opozycyjnej przy Okrągłym Stole – Beata Chmiel, Ludwika Wujec, pracownicy krajowego Komitetu Obywatelskiego „S” na Fredry – Ewa Malinowska-Grupińska, Henryk Wujec, Jakub Wygnański oraz pracownicy Warszawskiego Komitetu Wyborczego w Niespodziance – m.in. Jolanta Bogdańska, Barbara Lis-Udrycka, Joanna Szymanderska, Magdalena Winiarczyk-Skarżyńska, Jan Lityński, Krzysztof Mordziński, Mirosław Odorowski, Andrzej Urbanik, a także aktorzy wspierający kampanię ’89 – Anna Nehrebecka, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.

 

Fot. Jacek Domiński

 

Dom Spotkań z Historią

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.