Przejdź do treści
Pokaz filmu: „Beuys. Sztuka to rewolucja”
Data/Czas: 11/05/2021 | 18:00-18:00
Lokalizacja: | |

Goethe-Institut Warschau: „Beuys. Sztuka to rewolucja”. Niemcy 2017, 107 min., film dokumentalny; film z polskimi napisami w ramach cyklu „Zrozumieć Beuysa” dostępny przez 48 godzin. Beuys. Mężczyzna w kapeluszu, filc i tłusta plama w rogu. 30 lat po śmierci jawi nam się jako wizjoner, który wyprzedzał swój czas. Już wtedy cierpliwie starał się nam wyjaśniać, że “pieniądz nie może być towarem”. Wiedział, że wszechobecny pieniądz przeniknie naszą demokrację i będzie nią sterował. Ale wiedział znacznie więcej. Beuys boksuje, gawędzi, poucza i objaśnia sztukę martwemu królikowi. Chcecie robić rewolucję bez śmiechu? – pyta z szyderczym grymasem.

Jego rozszerzone pojęcie sztuki doprowadziło go do samej istoty zagadnień i debat, które także dzisiaj mają społeczne znaczenie. Z kongenialnie zmontowanego kolażu mnóstwa nieznanych dotąd dokumentów plastycznych i dźwiękowych reżyser Andres Veiel wraz z zespołem składa niepowtarzalny dokument epoki. Film „BEUYS. Sztuka to rewolucja”“ nie jest klasycznym portretem, lecz intymną obserwacją człowieka, jego sztuki i ideowych inspiracji, z których rodzą się nowe pomysły.

Reżyseria: Andres Veiel
Montaż: Stephan Krumbiegel, Olaf Voigtländer
Prace archiwalne i badawcze: Monika Preischl
Dźwięk: Hubertus Müll
Zdjęcia: Jörg Jeshel
Muzyka: Ulrich Reuter Damian Scholl Sound Design
Rozmówcy: Caroline Tisdall, Rhea Thönges-Stringaris, Franz Joseph van der Grinten, Johannes Stüttgen, Klaus Staeck

Więcej informacji: Goethe-Institut Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.