Pewne rozwiązania ograniczające swobodę działalności organizacji obywatelskich od jakiegoś czasu obserwowane w Rosji, zaczęły stopniowo zyskiwać popularność w innych częściach Europy.
Sprzyjało temu upowszechnienie się określonego klimatu politycznego, gospodarczego i społecznego. Wynikające z nich wyzwania utrudniają organizacjom obywatelskim codzienne działanie i dalszy rozwój. Prowadzą do tego zmiany prawne i ograniczanie swobód politycznych („kurczenie się przestrzeni do działalności obywatelskiej”), nasilenie tendencji populistycznych w życiu publicznym, czy zmniejszanie się skali członkostwa i zmiana sposobu, w jaki obywatele i obywatelki angażują się w działalność organizacji.
W dyskusji wezmą udział:
Elena Belokurova (German-Russian Exchange, Sankt Petersburg),
Pavel Havlicek (AMO, Praga),
Ulla Pape (Freie Universität Berlin),
Filip Pazderski (Instytut Spraw Publicznych, Warszawa).
Moderacja: Andrey Demidov (Central European University, Budapeszt).
UWAGA: Dyskusja odbędzie się jedynie w języku angielskim.
Organizatorzy proszą o rejestrację do piątku, 31 stycznia 2020 pod linkiem: https://www.isp.org.pl/pl/wydarzenia/pod-presja-o-stanie-spoleczenstwa-obywatelskiego-w-unii-europejskiej-i-rosji
Debata odbywa się w ramach wizyty studyjnej grupy ekspertów ds. badania społeczeństwa obywatelskiego, działającej przy Forum Społeczeństwa Obywatelskiego EU-Rosja i towarzyszy opublikowaniu kolejnej edycji raportu o Stanie Społeczeństwa Obywatelskiego.