Przejdź do treści
Pod batutą kobiecego wdzięku. Alma Mahler-Werfel gospodyni salonu i wiedeńska femme fatale ...
Data/Czas: 30/11/2022 | 17:00-17:00
Lokalizacja: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu | Piastowska | Opole

Biblioteka Austriacka w Opolu, Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau i Wojewódzka Biblioteka Publiczna: Pod batutą kobiecego wdzięku. Alma Mahler-Werfel gospodyni salonu i wiedeńska femme fatale przełomu wieków wykład wygłosi dr Borek Agata (Uniwersytet Ślaski); wstęp wolny. TRANSMISJA spotkania odbędzie się na profilu Facebooka Biblioteki Austriackiej we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie w ramach Kalliope Austria II.


Dr Agata Borek – germanistka pracująca na Kierunku Filologia Germańska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do obszaru jej zawodowych zainteresowań należą – oprócz praktycznej nauki języka niemieckiego – realioznawstwo, język biznesu oraz elementy socjologii. Jest certyfikowaną egzaminatorką Instytutu Goethego i koordynatorką do spraw egzaminów z języka niemieckiego w Centrum Egzaminacyjnym Goethe-Institut w Katowicach.
Podczas wystąpienia zostanie podjęta próba scharakteryzowania osobowości, którą była niewątpliwie Alma Mahler-Werfel, oraz ukazania złożoności natury jej życia. Jaką kobietą była jako żona, kochanka, czy matka? Poruszona zostanie również kwestia jej uczuć, a może wyrachowania wobec mężów i kochanków. Istotnym Aspektem życia Almy Mahler-Werfel jest także bez wątpienia jej twórczość kompozytorska – pisała muzykę do wierszy wielu znanych poetów. Obrazu tej samoświadomej kobiety dopełnia aspekt jej działalności jako gospodyni jednego z tak popularnych wówczas salonów.
Wystąpienie jest oparte o artykuł pochodzący z publikacji “KALLIOPE AUSTRIA II. Kobiety w społeczeństwie, kulturze i nauce. Silna słaba płeć”.

AFK

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.