Przejdź do treści
Perspektywy europejskiej polityki migracyjnej
Data/Czas: 25/04/2018 | 16:00-17:30
Lokalizacja: Warszawskie Biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) | Sapieżyńska 10a | Warszawa

Warszawskie biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) i Fundacji Heinricha Bölla (HBS) serdecznie zapraszają na debatę publiczną pt. Dwa lata po porozumieniu UE-Turcja: Perspektywy europejskiej polityki migracyjnej.

Zawarte dwa lata temu porozumienie z Turcją, ostro krytykowane m.in. przez organizacje pozarządowe i Radę Europy, osiągnęło zakładane cele, regulując i ograniczając napływ migrantów z tego kierunku. Otwarte pozostały jednak inne szlaki, w szczególności biegnący z Afryki Subsaharyjskiej przez Libię do Włoch szlak środkowo śródziemnomorski.

Stawia to Europę przed tragicznym wyborem między potrzebą ochrony własnych granic a obowiązkiem ratowania ludzi. Próby porozumienia z Libią, choć ograniczają napływ migrantów, okupione są przymykaniem oka na łamanie praw człowieka i handel ludźmi.

 

Podczas tej debaty uczestnicy będą zastanawiać się  nad perspektywami skutecznej, respektującej europejskie wartości i międzynarodowe standardy prawne polityki migracyjnej. Czy „model turecki” jest jedynym możliwym skutecznym rozwiązaniem? Jak zabezpieczyć granicę przy jednoczesnym poszanowaniu prawa do azylu? Jakie są koszty humanitarne obecnej polityki i jak im zapobiegać? W jaki sposób Polska może przyczynić się do wypracowania lepszej europejskiej polityki migracyjnej?

 

Na te pytania odpowiedzą:
Gerald Knaus, Dyrektor European Stability Initiative i spiritus movens porozumienia z Turcją
Ana Uzelac, Senior Policy Fellow w Instytucie Clingendael, ekspertka ds. migracji
Agnieszka Kulesa, Instytut Spraw Publicznych, Kierowniczka Programu Polityki Migracyjnej

 

Debatę będzie moderował Konstanty Gebert, dziennikarz Gazety Wyborzcej i Associate Fellow w ECFR.

 

Debata odbędzie się w języku polskim i angielskim – organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.

 

Uczestnictwo w debacie można potwierdzić do 24 kwietnia poprzez |formularz rejestracyjny|.

 

Źródło: ECFR Warsaw

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.