Przejdź do treści
PERFORMANCE: blackmilk, reż. Tiran Willemse
Data/Czas: 03/11/2023 - 04/11/2023 | 19:00-20:00
Lokalizacja: Komuna Warszawa | E. Plater 31 | Warszawa

Goethe-Institut Warszawa i Komuna Warszawa: Najlepszy taniec z Berlina w Komunie Warszawa! Spektakl Tirana Willemse nagrodzony Swiss Performance Art Award 2023! „blackmilk” to pierwsza część trylogii o tytule trompoppies autorstwa Tirana Willemse. „Trompoppies” w języku afrykanerskim oznacza formację mażoretek, czyli kobiet występujących na różnego rodzaju pokazach i paradach ulicznych, wykonujących określone układy taneczne w rytm orkiestry dętej lub perkusyjnej. Performance bada jeden z elementów choreograficznych tańca mażoretek – dokładnych gestów dłoni.

Łącząc ruch trompoppies z melodramatycznymi gestami młodych aspirujących aktorek oraz gestykulacją kojarzoną z czarnymi męskimi gwiazdami rapu, Willemse eksploruje dystans pomiędzy obrazowaniem afrykańskich i afro-amerykańskich ciał, które prezentują się w męski sposób. „blackmilk” ingeruje w ograniczony repertuar reprezentacji używając medium performance’u oraz eksploruje różnorodność ciał w szarych strefach uznanych tożsamości, otwierając je na kompleksową wrażliwość, którą Willemse definiuje jako „czarna męska melancholia”.
_______
Tiran Willemse to osoba artystyczna pochodząca z RPA, działająca w Zurychu i Berlinie. Zajmuje się tańcem, choreografią i reaserchem. Jego praktyka performatywna jest zakorzeniona w uważnym podejściu do przestrzeni, wyobraźni, gestu i dźwięku, skupiając się na sposobach analizy rasy i płci w kontekście ich performatyki i komunikacji. Współpracował m.in. z Trajal Harrell, Meg Stuart, Jerome Bel, Ligia Lewis, Eszter Salamon, Susanne Linke, Andros Zins-Browne, a także z Cullberg Ballet pod koordynacją Debory Hay and Jefthy Van Dither. Jego prace pokazywane były w instytuacjach oraz na festiwalach takich, jak Arsenic lausanne, Impulstanz Vienna, Tanzquartier Wien, Gessnerallee Zurich, Sophiensaele Berlin, Palais de Tokio Paris, Santarcangelo Festival i MCBA w Lozannie.
Partner wydarzenia: Goethe-Institut Warschau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.