Przejdź do treści
Paweł Mościcki „Kontinuum nieszczęścia. Bernhard, Handke“
Data/Czas: 27/11/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Austriackie Forum Kultury | Próżna 7/9 | Warszawa

Austriackie Forum Kultury: „Być może jednym z najpoważniejszych zadań, jakich może podjąć się literatura, jest uruchomienie gry, w której zdoła ona zasugerować, że chodzi w niej o coś więcej niż ona sama. […]” (ze wstępu autora). W swojej książce, poświęconej pisarskiej drodze dwóch autorów – Thomasa Bernharda i Petera Handkego – Paweł Mościcki rekonstruuje wiodące wątki ich twórczości (chorobę płuc u Bernharda i poszukiwanie utraconej ojczyzny u Handkego) i śledzi ich obsesje, proponując czytelnikom, by zanurzyli się w ich prozie. Jest bowiem tak, że „literatura nie służy uśmierzaniu nieszczęścia, ale być może pomaga przeżywać je w samotności zwielokrotnionej, dzielonej jakoś z innymi”.


Paweł Mościcki „Kontinuum nieszczęścia. Bernhard, Handke“
Udział: Kalina Kupczyńska, Paweł Mościcki, Antonii Zając
Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Wydawnictwo Austeria

Paweł Mościcki (ur. 1981) – filozof, eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Członek redakcji kwartalnika „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książek: “Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej” (2008), “Godard. Pasaże” (2010), “Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena” (2013), “My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy” (2015), “Foto-konstelacje. Wokół Marka Piaseckiego” (2016), “Migawki z tradycji uciśnionych” (2017), “Chaplin. Przewidywanie teraźniejszości” (2017), “Lekcje futbolu” (2019), “Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego” (2022). Jest autorem wizualnego atlasu poświęconego migracjom (refugeeatlas.com) oraz prowadzi bloga: pawelmoscicki.net. W 2022 rok zadebiutował jako prozaik książką “Azyl” (Nisza).

27.11.2023 (pn.), 18:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku
Wstęp wolny

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.