Przejdź do treści
Otwarty Klub Literacki. ROSczytani
Data/Czas: 14/05/2018 | 19:00-19:00
Lokalizacja: Big Book Cafe | Dąbrowskiego 81 | Warszawa

Spotkanie z Jewgienijem Wodołazkinem

ROSczytani OTWARTY KLUB LITERACKI zaprasza na spotkanie z pisarzem okrzykniętym “rosyjskim Umberto Eco”. Gościem wieczoru będzie JEWGIENIJ WODOŁAZKIN. Porozmawiamy o powieści „Laur” – o wierze i zwątpieniu, historii, Bogu i filozofii. Spotkanie poprowadzi TOMASZ STAWISZYŃSKI, filozof i publicysta związany z kwartalnikiem „Przekrój” oraz radiem TOK FM.

ROSczytani to otwarty klub dla entuzjastów literatury rosyjskiej, prezentujący jej wybitnych twórców. Organizatorem klubu jest Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, a gospodarzem spotkań Big Book Cafe – nowe centrum literackie. Więcej o kolejnych spotkaniach otwartego klubu literackiego na www.cprdip.pl oraz www.bigbookcafe.pl.

 

O AUTORZE

Jewgienij Wodołazkin urodził się w 1964 r. w Kijowie. W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Filologicznym Kijowskiego Uniwersytetu Państwowego. Po obronie pracy doktorskiej rozpoczął pracę na Wydziale Staroruskiej Literatury w Instytucie Rosyjskiej Literatury (Domu Puszkina), którym kierował Dmitrij Lichaczow. Wydana w 2009 r. powieść „Sołowiow i Łarionow” została finalistą Nagrody im. Andrieja Biełego (2009) i nagrody „Balszaja Kniga” (2010). Kolejna powieść „Laur” (wydanie polskie 2015, tłum. Ewa Skórska) – zdobyła tę nagrodę w 2013 r. W 2016 r. jego kolejna książka „Awiator” otrzymała tę samą prestiżową nagrodę.

 

O KSIĄŻCE
Jaki jest związek literatury i historii? I dlaczego człowiek wiąże swoje życie z filozofią? Podczas spotkania wybierzemy się podróż od Północnej Rusi do Ziemi Świętej. „Laur” został przetłumaczony na ponad 20 języków i był nagradzany na licznych konkursach. Ta powieść przyniosła autorowi największy rozgłos. Fabuła wydaje się prosta: historia średniowiecznego lekarza i uzdrowiciela, który w młodości popełnia grzech, a jego dalsza droga jest przepełniona skruchą i zadośćuczynieniem. „Laur” to jednak przede wszystkim nauka o Bogu i wierze w Boga, o czasie i o tym, że go nie ma, a także o miłości i samozaparciu. „Laur – powieść niehistoryczna” to bez wątpienia dobra literatura filozoficzna, a napisać ją mógł jedynie specjalista od średniowiecznej Rusi. „Wszystko w życiu wraca i za każdy czyn prędzej czy później będziemy musieli odpowiedzieć” – pisze Jewgienij Wodołazkin.

 

O ROSczytanych
ROSczytani to otwarty klub literacki skierowany do entuzjastów czytania. Jego gośćmi są znakomici pisarze rosyjscy. Spotykamy się, by w niezobowiązującej atmosferze wspólnie z autorami dyskutować wokół ich przekładanych na język polski książkach. Jak literatura portretuje współczesną Rosję? Jakie opowieści i gatunki pisarstwa robią dziś furorę wśród rosyjskich czytelników? Za co my, Polacy kochamy autorów i fabuły ze Wschodu? Jeśli fascynujesz się Rosją lub czujesz, że chcesz zrozumieć ją lepiej, lubisz czytać i dzielić się emocjami z lektury – klub ROSczytani jest dla Ciebie. Wstęp na spotkania klubu jest otwarty i bezpłatny.

 

kiedy: 14 maja 2018 (poniedziałek), godz. 19.00
gdzie: Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81, Warszawa | tramwaj: przystanek szpital MSW | metro: stacja Racławicka
języki dyskusji: polski i rosyjski (zapewniamy tłumaczenie symultaniczne)

 

Źródło: CPRDiP

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.