Przejdź do treści
Otwarcie wystawy "Heinrich Böll – Życie i twórczość"
Data/Czas: 07/12/2022 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Warschau | ul. Chmielna 13 A | Warszawa

Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Instytut Goethego w Warszawie zapraszają na otwarcie wystawy “Heinrich Böll – Życie i twórczość” oraz wieczór z twórczością Heinricha Bölla pt.: „Między wierszami – Heinrich Böll – Zwischen den Zeilen“. W 50. rocznicę przyznania Literackiej Nagrody Nobla Heinrichowi Böllowi pragniemy przypomnieć działalność i twórczość Noblisty. Heinrich Böll był jednym z najbardziej znaczących pisarzy powojennych. Zaangażowany intelektualista wspierał w swojej twórczości i politycznych wypowiedziach fundamentalne wartości jak prawo do autonomii i niezależnego myślenia, a główne przesłanie dotyczące praw człowieka, pacyfizmu i aktywizmu nie straciło na aktualności.


W programie:
– Monodram z wyborem tekstów (pisma i pamiętniki) Heinricha Bölla w wykonaniu Klaudiusza Kaufmanna
– Otwarcie wystawy – Julia Hanske, dyrektorka Instytutu Goethego w Warszawie oraz Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie
– Rozmowa z prof. Leszkiem Żylińskim, germanistą i historykiem literatury, kierownikiem Katedry Literatury i Kultury Krajów Niemieckojęzycznych XIX–XXI w. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na temat twórczości Heinricha Bölla prowadzona przez Joannę Marię Stolarek
Język wydarzenia: polski
Wstęp wolny.
Podczas wydarzenia dostępny będzie także tomik „Między wierszami – Heinrich Böll – Zwischen den Zeilen” z cytatami Heinricha Bölla z dotychczas nietłumaczonych na język polski pism pisarza, wydany przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie z okazji 50. rocznicy przyznania Heinrichowi Böllowi Literackiej Nagrody Nobla oraz 20-lecia działalności Fundacji w Polsce.
Wystawa “Heinrich Böll – Życie i twórczość” będzie dostępna w bibliotece Instytutu Goethego w Warszawie przez cały grudzień.

 

Fundacja im. Heinricha Bölla

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.