Przejdź do treści
Data/Czas: 21/12/2020 | 19:00-20:30
Lokalizacja: | |

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego: Premiera filmu „Orient i Kraków. Spacery po wielokulturowym Krakowie” w reżyserii Tomasza Mielnika. Scenariusz przygotował Adam Balcer we współpracy z Jarosławem Kociszewskim. Projekcję poprzedzi rozmowa Łukasza Galuska z Adamem Balcerem, pomysłodawcą filmu i jego narratorem. Wiedza o fascynujących powiązaniach Krakowa ze światem islamu jest słabo znana albo uległa zapomnieniu. A przecież Kraków po raz pierwszy pojawił się w źródłach jako Krako. Miasto rozwinęło na przecięciu bursztynowego szlaku, biegnącego znad Bałtyku nad Adriatyk, i jednej z dróg szlaku jedwabnego, łączącego Europę z Azją Środkową i Chinami. Zapoznanym związkom naszej części kontynentu z Wielkim Stepem i Turcją Adam Balcer poświęcił swoją książkę wydaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury w 2018 roku.

Film jest jej swoistym dopełnieniem, ukazującym w zbliżeniu miasto o najbogatszym orientalnym dziedzictwie spośród wszystkich miast naszego kraju.

Film zrealizowało Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu (kew.org.pl) dzięki wsparciu finansowemu Miasta Kraków. Międzynarodowe Centrum Kultury jest partnerem przedsięwzięcia.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.