Przejdź do treści
Data/Czas: 28/01/2020 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Austriackie Forum Kultury | Próżna 7/9 | Warszawa

Rozmowa z okazji premiery książki W.G. Sebalda  “Opis nieszczęścia. Eseje o literaturze” (Wydawnictwo Ossolineum, 2020). Z udziałem Małgorzaty ŁUKASIEWICZ (autorka przekładu), Arkadiusza ŻYCHLIŃSIEGO (autor posłowia) i Adama LIPSZYCA (prowadzący). Eseje zamieszczone w tym tomie pochodzą z trzech książek W.G. Sebalda: “Die Beschreibung des Unglücks” (1985), “Unheimliche Heimat” (1991) i “Logis in einem Landhaus” (1998). Obiektami dociekań i interpretacji albo bohaterami esejów niemieckiego autora są m.in. Arthur Schnitzler, Franz Kafka, Elias Canetti, Thomas Bernhard, Joseph Roth, Jean Améry, Jean-Jacques Rousseau, Gottfried Keller, Robert Walser, a do grona pisarzy dołącza Jan Peter Tripp, malarz i szkolny kolega Sebalda; osobny szkic został poświęcony fenomenowi pierwszych autorów żydowskich tworzących w języku niemieckim, takich jak Leopold Kompert i Karl Emil Franzos.

 

W pierwszej części tomu Sebald przygląda się głównie literaturze austriackiej, potem przechodzi do omawiania literackich indywidualności Szwajcarii. W swojej pracy korzysta na równi z kompetencji filologa i z licencji eseisty. Jako badacz, jako krytyk i jako pisarz jest bowiem przede wszystkim namiętnym czytelnikiem. Czyta uważnie, z bliska – wybiera z potoku narracji pojedynczą frazę i skupia się na jej szczególnym i złożonym znaczeniu. Porusza się po mapie literatury własnym szlakiem.

 

“Opis nieszczęścia” to tytuł zapożyczony od pierwszego zbioru esejów pisarza. Formuła celnie uwydatnia to, co autora najbardziej interesuje w literaturze. W przedmowie do książki z 1985 roku Sebald pisał:
“Ci, którzy obierają zawód pisarza, z reguły nie zaliczają się do ludzi najbardziej niefrasobliwych. Jakże inaczej gotowi byliby wdawać się w niemożliwe zajęcie, polegające na poszukiwaniu prawdy? […] Opis nieszczęścia zawiera w sobie możliwość jego przezwyciężenia.”

 

https://wydawnictwo.ossolineum.pl/products/113

 

Organizacja: Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau, Wydawnictwo Ossolineum
Przy współpracy z Uniwersytet Muri im. Franza Kafki

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.