Przejdź do treści
ON THE ROAD AGAIN. Aglaia Konrad: „Alina, Barbara, Halina, Helena i Zofia”
Data/Czas: 17/07/2023 - 18/08/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Austriackie Forum Kultury | Próżna 7/9 | Warszawa

Austriackie Forum Kultury: ON THE ROAD AGAIN. Aglaia Konrad: „Alina, Barbara, Halina, Helena i Zofia”
Artystka: Aglaia Konrad. Wystawa potrwa do: 18.08.2023. Wstęp wolny. Wystawa fotografii Aglai Konrad powstałych podczas wizyty studyjnej w Warszawie w ramach programu ON THE ROAD AGAIN koncentruje się na warszawskich architektkach XX wieku.

Historia architektek w Polsce jest wyjątkowa: w 1920 roku kobiety w Polsce uzyskały prawo do studiowania na uniwersytetach i pracy w biurach architektonicznych po ukończeniu studiów, co było wyjątkowe w porównaniu z sytuacją panującą w innych krajach w Europie.
Dzięki zetknięciu się z twórczością architektki krajobrazu Aliny Scholtz (1908-1996), Konrad poznała szereg istotnych polskich architektek i wybrała pięć przedstawicielek jako punkt wyjścia do wystawy: Alinę Scholtz – architektkę krajobrazu; Barbarę Brukalską – architektkę, teoretyczkę, członkinię grupy Praesens; Halinę Skibniewską – architektkę, urbanistkę, profesorkę i posłankę na Sejm; Helenę Syrkus – architektkę, tłumaczkę i edukatorkę oraz Zofię Hansen – architektkę, współtwórczynię koncepcji Formy Otwartej. Wszystkie były członkiniami m.in. Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej WSM i działały w niej jako socjalistki, przedstawicielki radykalnej, świeckiej lewicy w Polsce.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.