Przejdź do treści
Odpominanie. O żydowskich architektach Krakowa
Data/Czas: 29/06/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Zapraszamy w czwartek 29 czerwca o godz. 18:00 do MCK na spotkanie towarzyszące premierze książki dr Barbary Zbroi ,,Leksykon architektów i budowniczych pochodzenia żydowskiego w Krakowie w latach 1868–1939″. Publikacja ukazała się nakładem ,,Wydawnictwo Wysoki Zamek”. Gośćmi wydarzenia będą dr Barbara Zbroja i prof. Jacek Purchla. Rozmowę poprowadzi redaktorka Justyna Nowicka z Radio Kraków.


,,Leksykon architektów i budowniczych pochodzenia żydowskiego w Krakowie w latach 1868–1939″, to pierwsza publikacja w Polsce, która opisuje dziedzictwo żydowskich architektów Krakowa, skalę ich wpływu na tworzenie krajobrazu miasta. Do tego celu Barbara Zbroja wykorzystała informacje o ponad tysiącu obiektów i opowiedziała historie dziewięćdziesięciu jeden osób zaangażowanych w proces ich powstania. Dzięki temu otrzymujemy mniej znany obraz Krakowa, który niuansuje dotychczasowy portret miasta.

Ta unikatowa książka, odpominająca niesłusznie przemilczanych twórców, jest efektem dwudziestoletniego zainteresowania autorki dziedzictwem krakowskich Żydów. Powstała w oparciu o źródła archiwalne, poszerzone o informacje od rodzin bohaterów Zbroi.

,,Odpominanie. O żydowskich architektach Krakowa” – zapraszamy do udziału w spotkaniu!

„Niniejsza praca jest konsekwentną kontynuacją i ważnym rozszerzeniem dotychczasowych pionierskich badań archiwalnych i opracowań autorki, która dała się już poznać jako wnikliwy badacz historii krakowskich Żydów przełomu XIX i XX wieku, a zwłaszcza wkładu społeczności żydowskiej w budowanie nowoczesnego Krakowa. (…) Praca Barbary Zbroi imponuje jak w poprzednich jej publikacjach zarówno rzetelnością przeprowadzonej kwerendy archiwalnej, jak i wnikliwością badawczą. Widać przy tym wyraźne dążenie do maksymalnego przekazania nieznanej dotychczas wiedzy zarówno o społeczności żydowskiej Krakowa, jak i o samym mieście. Znana już dobrze z jej poprzednich prac »detektywistyczna żyłka« autorki pozwoliła uzyskać liczne unikalne relacje i materiały od rozsianych po całym świecie rodzin żydowskich architektów i budowniczych”.
Fragment recenzji prof. dr hab. Jacka Purchli

Informujemy, że podczas wydarzenia mogą być wykonywane zdjęcia na potrzeby Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie (w tym m.in. w celu dokumentacji i informacji na stronie internetowej MCK oraz na profilach MCK na portalach Facebook i Instagram). Jeżeli nie wyrażają Państwo na to zgody, prosimy o wcześniejszą informację. Zdjęcia mogą zawierać wizerunki osób biorących udział w wydarzeniu. Brak informacji przekazanej w formie pisemnej lub ustnej pracownikowi MCK przed rozpoczęciem wydarzenia jest równoznaczny ze zgodą na korzystanie przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie ze zdjęć, o których mowa powyżej.

MCK

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.