Przejdź do treści
Od Świtu do Zmierzchu
Data/Czas: 23/01/2022 | 10:00-17:00
Lokalizacja: | |

Taube Center for Jewish Life & Learning i Żydowski Instytut Historyczny: Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Centrum Kultury Primo Leviego i Palazzo Ducale Fondazione per la Cultura w Genui po raz jedenasty organizuje wydarzenie “Dall’ alba al tramonto” (“Od świtu do zmierzchu”). Ten wyjątkowy projekt, polegający na wspólnym czytaniu świadectw Zagłady, trwa przez cały dzień. Stąd właśnie pochodzi jego nazwa; od wczesnych godzin porannych kolejne osoby czytają na głos wybraną książkę. Zeszłoroczna edycja po raz pierwszy nie odbyła się, jak zazwyczaj, w Pałacu Dożów w Genui, lecz zdalnie za pośrednictwem mediów społecznościowych. Uczestnicy przesłali nagrania, w których czytali fragmenty książki Marka Edelmana “Getto Walczy”, połączone następnie w jeden film.


Dzięki bliskiej współpracy pomiędzy Fundacją Centrum Taubego w Warszawie a Centrum Kultury Primo Leviego w Genui, wydarzenie to po raz pierwszy będzie miało miejsce również w Polsce.
Do nadchodzącej, polskiej edycji “Od świtu do zmierzchu” wybrane zostały dwie książki. “Czy to jest człowiek” – napisana przez patrona inicjatywy, Primo Leviego – to jedno z najważniejszych świadectw Zagłady w literaturze światowej, a zarazem jedna z pierwszych opublikowanych relacji z Auschwitz-Birkenau. Drugą książką, którą chcemy przedstawić uczestnikom, jest “Kronika getta warszawskiego” autorstwa historyka Emanuela Ringelbluma i jego współpracowników z grupy “Oneg Szabat”.
“Czy to jest człowiek” nawiązuje bezpośrednio do pierwszej sesji zorganizowanej w Genui w 2010 roku, podczas której czytane były właśnie wspomnienia Primo Leviego. Druga z pozycji opowiada o losie Żydów zamkniętych w getcie warszawskim, opisując trudy ich codziennego życia. Przez wybór tych właśnie dwóch lektur, pragniemy również pokazać historie świadków tamtych wydarzeń; pisarza, któremu udało się przeżyć oraz historyka, który stracił życie w Zagładzie.
23 stycznia 2022 roku, w siedzibie Fundacji przy ulicy Tłomackie 3/5 w Warszawie, od godziny 10:00 do 17:00 zapraszamy wszystkich do wspólnego upamiętnienia Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu i zapoznania się z tymi niezwykłymi książkami.
Zainteresowanych udziałem w czytaniu w czasie wydarzenia prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Pozostałe osoby zapraszamy o dowolnej porze, między 10:00 a 17:00 do naszej siedziby. Zapewniamy herbatę i kawę oraz niewielki poczęstunek.
Swoje uczestnictwo można zgłosić pod tym linkiem.

Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
Partnerem wydarzenia jest Żydowski Instytut Historyczny.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.