Przejdź do treści
Od „Solidarności” do niepodległości. Historia i pamięć o latach 1980-81 i 1989-90 - dyskusja online
Data/Czas: 05/10/2021 | 10:00-10:00
Lokalizacja: | |

Fundacja Krzyżowa: Co wydarzyło się w latach 1980-81 w Polsce i czym naprawdę był tzw. Karnawał „Solidarności”? Jak wydarzenia te były oceniane z perspektywy Zachodu? Czy upadek komunizmu i tempo zmian politycznych i gospodarczych zapoczątkowanych rozmowami przy Okrągły Stole, zaskoczyło przywódców „Solidarności”? Jak Paryż i Bonn zareagowały na rozpad bloku wschodniego? Jak wygląda dzisiejsza pamięć o tych wydarzeniach w Polsce? Jak opowiada się o nich na Zachodzie Europy? Nad powyższymi zagadnieniami rozmawiać będą dr Jacek Kołtan oraz prof. Pierre-Frédéric Weber.


Dyskusja odbędzie się 5 października (wtorek), o godzinie 10:00 na platformie Zoom. Do udziału zapraszamy wyłącznie zorganizowane grupy szkolne. Zainteresowani nauczyciele proszeni są o kontakt z dr. Tomaszem Skoniecznym, pod adresem tomasz.skonieczny(at)krzyzowa.org.pl

Zgłoszenia przyjmujemy do 4 października włącznie. Liczba miejsc ograniczona.
Link i instrukcje dostępu zostaną przesłane zarejestrowanym Uczestnikom.

Jacek Kołtan, dr, filozof i politolog. Pełnomocnik Dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności.

Pierre-Frédéric Weber dr hab., prof. ucz., historyk, germanista, slawista. Pracownik naukowy w Instytucie Historii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wydarzenie jest organizowane przez Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Instytut Pawła Włodkowica w ramach projektu „Festival of unSettled Ideas”, który jest realizowany w Polsce, Niemczech i Rumunii w ramach programu „Europa dla Obywateli – Pamięć o przeszłości Europy” i jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.
Partnerami Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego w projekcie są Instytut Pawła Włodkowica (Polska), Stiftung Adam von Trott e.V. (Niemcy), Freedom House Romania oraz Academia Civica (Rumunia). Liderem projektu jest Freedom House Romania.
………………………
*Wykorzystano grafikę autorstwa Grzegorza Mehringa ( Archiwum ECS).

 

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.