Przejdź do treści
Data/Czas: 20/02/2019 | 08:00-18:00
Lokalizacja: Instytut Nauk Historycznych WNHiS UKSW | Wóycickiego 1/3, bl. 23, p.314 | Warszawa

Instytut Nauk Historycznych UKSW zaprosza do wzięcia udziału w konferencji pt. Od niepodległości do niepodległości 1795-1918-1989: biało – czerwona walka o wolność 1772 – 1989″, która odbędzie się 20 lutego 2019 r. Pragniemy omówić martyrologię narodu polskiego : jego męczeństwo, chwile chwały i przegranej. Chcemy przypomnieć wielkie zrywy narodowe : Insurekcję Kościuszkowską, Powstanie Styczniowe, Listopadowe oraz „Polskie Miesiące”. Przywołajmy postaci wielkich dowódców, dyktatorów powstań czy osoby, będące symbolem walk z komunizmem. Zastanówmy się nad słusznością podejmowanych przez nich decyzji, krytycznym okiem spójrzmy na losy wielkich narodowych bohaterów.

 

Proponujemy następujące zagadnienia (są one z naszej strony tylko drobną sugestią):
Walka o niepodległość (ostatnie lata I RP )
Czas zaborów
I wojna światowa, wojna polsko – bolszewicka
II wojna światowa
Walka z dwoma okupantami
Polacy walczący w barwach innych państw
Żołnierze Wyklęci
Polskie Miesiące

 

Planujemy podzielić obrady konferencyjne na cztery panele. W każdym panelu będzie ekspert (pracownik naukowy Instytutu Nauk Historycznych UKSW) pełniący funkcję opiniodawczą. Ocena merytoryczna referatów odbywać się będzie pod koniec każdego panelu. Ekspertami będą: prof. Jan Żaryn, prof. Wiesław Jan Wysocki, ks. prof. Dominik Zamiatała i prof. Janusz Odziemkowski. Każdy referat powinien trwać ok. 15 minut. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa studentów historii, ale także wszystkich zainteresowanych, niezależnie od uprawianych przez Państwa studiów.

Prosimy o przesyłanie abstraktów wystąpień do dnia 16 stycznia 2019 r. na adres e-mail: konferencja.niepodleglosc@gmail.com. Zgłoszenia powinny zawierać: dane osoby zgłaszającej (imię, nazwisko, kierunek, uczelnia, adres e-mail do kontaktu), afiliację, temat wystąpienia i abstrakt do 10 000 znaków (wraz ze spacjami) oraz podaną bibliografią z wykazanymi źródłami. Prosimy, aby szczególnie zwrócić uwagę na poprawność językową zgłaszanych prac. Każdy przesłany abstrakt zostanie oceniony przez członków Rady Naukowej,  a najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na konferencji. Osoby zakwalifikowane zostaną o tym poinformowane do 25 stycznia 2019 r.

 

W ramach popularyzacji historii oraz zainteresowania studiami nad nią na konferencję zostaną zaproszeni uczniowie z klas humanistycznych dwudziestu najlepszych szkół w Warszawie. Jako organizatorzy mamy nadzieję, że spotkanie z „żywą historią” pomoże zainteresować ich prawdziwą historią.

 

Źródło: Instytut Nauk Historycznych WNHiS UKSW 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.