Zielonogórski Klub „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na styczniowe spotkanie z prof. Adamem Bodnarem. Pandemia pokrzyżowała nasze plany i musieliśmy poczekać na spotkanie z byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Udało się ustalić dogodny termin, mając nadzieję, że tym razem długo oczekiwane spotkanie dojdzie do skutku. „Każdy z nas – jako obywatelka i obywatel tego kraju – ma pewne prawa, ale i obowiązki. Co nam gwarantuje Konstytucja, jak ją czytać, rozumieć i stosować? Kto może nam pomóc w obronie naszych praw? Co to jest praworządność i czym nie jest i po co ona jest potrzebna każdemu obywatelowi?”
„Państwo ze swej natury jest zawsze mocne. Jest tym przypowieściowym Goliatem, jest wyposażone w aparat egzekucji poleceń, ma zasoby finansowe, stać je na najlepszą reprezentację prawną. Ale obywatel właśnie dzięki sądom może stać się tym Dawidem. Czyli nawet będąc teoretycznie słabszy, może sobie z państwem poradzić. Może z nim wygrać. Może używać prawa jak Dawid używał procy i rozstrzygnąć spór na swoją korzyść. Ale tylko, że ta proca rzeczywiście potrafi strzelać i ma wystarczający zasób kamieni.”
Adam Bodnar
wykłady prof. Adama Bodnara znajdziesz na stronie;
https://nno.pl/rzady-prawa/
Adam Bodnar – dr hab. nauk prawnych, profesor na SWPS. Prawnik, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Rzecznik Praw Obywatelskich VII kadencji. W latach 2010–2015 wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej) i Stowarzyszeniem im. prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego. W latach 2014–2015 członek Rady Dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur.
Autor i współautor wielu publikacji naukowych, w szczególności z zakresu praw człowieka.
Spotkanie odbędzie się we wtorek, 25 stycznia 2022r. o godzinie 18.00 w Klubie „Piekarnia Cichej Kobiety” w Zielonej Górze ul. Fabryczna 13.
Wstęp wolny.
foto: Adrian Grycuk/wikimedia