Przejdź do treści
Obwarzanek uzbrojony, czyli jak powstrzymać wszystkie katastrofy naraz
Data/Czas: 29/11/2022 | 10:00-10:00
Lokalizacja: Świetlica Krytyki Politycznej | Jasna 10 | Warszawa

Krytyka Polityczna i Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa: Wojna u granic kieruje naszą i polityków uwagę na sprawy “twardego” bezpieczeństwa – trudno się myśli i mówi o emisjach CO2, gdy nieopodal spadają rakiety. Zanim wojna wybuchła, to napięcia społeczne i stan gospodarki wydawały się mieć pierwszeństwo – koniec miesiąca był zawsze ważniejszy niż ocieplenie Ziemi. A jednak kwestie dobrobytu społecznego i ekologicznych możliwości planety – jak w obwarzanku Kate Raworth – są ściśle połączone. Dziś też rozumiemy, że to samo dotyczy odporności na zagrożenia geopolityczne. O związki przyczynowe między spalaniem paliw kopalnych, nierównościami i kryzysami społecznymi oraz wojną od dawna spierają się aktywiści i naukowcy; dyskutują też o globalnych środkach zaradczych.


Aby te sprawy poruszyły obywateli i polityków, potrzebujemy jednak diagnoz i propozycji na tu i teraz. Prezentujemy je w “Obwarzanku uzbrojonym. Perspektywie dla Polski” autorstwa Michała Sutowskiego. Czy te same działania, te same pieniądze i te same polityki publiczne pozwolą pomieścić Polskę w ekologiczno-społecznym obwarzanku i uodpornić nas na agresję ze Wschodu? W jaki sposób ocieplanie domów, wznoszenie wiatraków i biogazowni, przesiadka do autobusów i nawadnianie torfowisk pomogą zbudować bezpieczeństwo, dobrobyt i warunki środowiskowe dla przetrwania cywilizacji w Polsce?
O propozycjach politycznych “Obwarzanka uzbrojonego” dla Polski z autorem i publicznością rozmawiać będą eksperci: dr Piotr Łukasiewicz i dr Agata Stasik (prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz) oraz działający na rzecz klimatu: Dominika Lasota i Jan Mencwel (prowadzenie: Paulina Januszewska).
Dyskusję otworzy Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Liczba miejsc ograniczona – prosimy o rejestrację pod adresem maja.glowacka@krytykapolityczna.pl.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.