Przejdź do treści
Obecna sytuacja w stosunkach polsko-niemieckich
Data/Czas: 06/10/2018 | 17:30-17:30
Lokalizacja: Fundacja “Krzyżowa” dla porozumienia europejskiego | Krzyżowa 7 | Grodziszcze

Spotkanie z dr Agnieszką Ładą oraz debata „Obecna sytuacja w stosunkach polsko-niemieckich”. Prezentacja badań Barometr Polska-Niemcy.

6 października o godz. 17.30 w Pałacu (sala Majowa) odbędzie się spotkanie z dr Agnieszką Ładą (Instytut Spraw Publicznych), którego tematem będzie „Obecna sytuacja w stosunkach polsko-niemieckich”. Debata będzie połączona z prezentacją najnowszych badań z cyklu Barometr Polska-Niemcy „Barometr polsko-niemiecki” to projekt, który regularnie gromadzi i prezentuje opinie Polaków i Niemców na temat stosunków polsko-niemieckich i ich aktualnych wyzwań. Badania prowadzone są od 2000 roku przez Instytut Spraw Publicznych w Warszawie we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce.

 

Wyniki tegorocznego badania pokazują, że istnieje duża nieznajomość kraju sąsiadującego z UE w obu krajach, a wyzwania i kwestie historyczne postrzegane są w różny sposób. Jednocześnie istnieje duże zainteresowanie tym drugim krajem i jego rozwojem. Wyniki barometru stanowią dobrą podstawę do wspólnej refleksji na temat stosunków polsko-niemieckich, wizerunku kraju sąsiadującego i sytuacji w tym kraju.

 

Tegoroczne wyniki badań:

Część 1: Polacy i Niemcy. Dzieląca przeszłość, wspólna przyszłość? Wyniki Barometru Polska-Niemcy 2018.

Część 2: Razem w Europie? Co Polacy i Niemcy sądzą o polityce europejskiej. Wyniki polsko-niemieckiego Barometru 2018.

Raport z badań: Trudne partnerstwo. Polacy i Niemcy o kraju sąsiada, wspólnej historii i Europie

 

dr Agnieszka Łada – dyrektor Programu Europejskiego i starszy analityk Instytutu Spraw Publicznych. Jest członkiem Rady Nadzorczej Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, Grupy Refleksyjnej przy ministerstwach spraw zagranicznych Polski i Niemiec oraz Polsko-Niemieckiej Grupy Ekspertów Krąg Kwirytów i Grupy Kopernika. Specjalizuje się w następujących zagadnieniach: Niemcy i stosunki polsko-niemieckie, polska polityka zagraniczna i europejska, postrzeganie Polaków za granicą i obcokrajowców w Polsce.

 

Polsko-Niemiecki Barometr jest wspólnym projektem Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie i Fundacji Konrad Adenauer-Stiftung. W 2018 roku Fundacja Körbera była partnerem polsko-niemieckiego Barometru. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wsparła projekt.
Debata współfinansowana jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.

 

Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.