Nowatorska wystawa ukazująca nie tylko tło historyczne wydarzeń, ale także doświadczenia osób, które je przeżyły.
Prezentowana od 9 marca do 24 września 2018 roku wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” wyjaśni przyczyny i przebieg kampanii antysemickiej, której kulminacją było wyrzucenie z Polski ok. 13.000 Polaków pochodzenia żydowskiego.
Centralnym punktem przestrzeni opowiadającej o wyjazdach stanie się metaforyczna instalacja nawiązująca do estetyki warszawskiego Dworca Gdańskiego w latach 60. To przestrzeń pożegnań z Polską, gdzie zwiedzający będą mogli posłuchać wywiadów historii mówionej. Osobne sekcje opowiedzą o życiu uchodźców po wyjeździe z Polski.
W górnej sali wystaw czasowych zaplanowana jest instalacja pod nazwą „Archiwum Marca” w formie gablot, w których znajdą się obiekty związane z pożegnaniami i wyjazdami z Polski.
Obok opowieści o wydarzeniach historycznych zaprezentowane zostaną także dzieła artystyczne interpretujące zdarzenia i emocje związane z wydarzeniami marcowymi.
Program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” to poza wystawą czasową również cykl projektów w Muzeum POLIN, których celem jest przywracanie pamięci o przyczynach, przebiegu i skutkach antysemickiej kampanii Marca ’68 pięćdziesiąt lat po tamtych wydarzeniach. W ramach programu w dniach 13 – 15 marca 2018 odbędzie się międzynarodowa konferencja „Marzec ’68 po pięćdziesięciu latach” zrealizowana wraz z Instytutem Historycznym oraz Instytutem Socjologicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Szczegółowy program pozostałych wydarzeń rocznicowych znajduje się na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich.
Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich