Przejdź do treści
Obchody z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej
Data/Czas: 06/07/2024 - 12/07/2024 | 20:30-19:00
Lokalizacja: Błonie nad Nettą | Augustów | podlaskie

Instytut Pileckiego w Augustowie zaprasza do udziału w wyjątkowych 6-dniowych obchodach z okazji 79. rocznicy Obławy Augustowskiej! Podczas tegorocznych obchodów zaprosimy Was do udziału w szeregu wydarzeń o charakterze kulturalno–edukacyjnym, mającym na celu upamiętnienie Ofiar Obławy Augustowskiej.
𝗪𝗦𝗧𝗘̨𝗣 𝗪𝗢𝗟𝗡𝗬 𝗡𝗔 𝗪𝗦𝗭𝗬𝗦𝗧𝗞𝗜𝗘 𝗪𝗬𝗗𝗔𝗥𝗭𝗘𝗡𝗜𝗔!


_______
Cykl wydarzeń rozpoczniemy od 𝗸𝗼𝗻𝗰𝗲𝗿𝘁𝘂 𝗟𝗜𝗣𝗖𝗢𝗪𝗜’𝟰𝟱, który odbędzie się na Błoniach nad rzeką Nettą już w sobotę 6 lipca o 20:30!
Tym razem opowiemy o Obławie za pomocą już istniejących piosenek z historii polskiej muzyki rozrywkowej w zupełnie nowych, współczesnych aranżacjach, wykonanych przez duety artystów różnych pokoleń. Na plenerowej scenie na błoniach Netty wystąpią m.in.: Anita Lipnicka, Wojciech Waglewski, Skubas, Zalia, Dawid Tyszkowski, Michał DIMoN Jastrzębski, Wiktoria Zwolińska, Ugorna, a także Marika, Natalia Nykiel i Robert Cichy.

W niedzielę 7 lipca, zapraszamy wszystkich do udziału w 𝗽𝗶𝗸𝗻𝗶𝗸𝘂 𝗲𝗱𝘂𝗸𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝘆𝗺 – nie zabraknie m.in. stanowisk historyczno-edukacyjnych, warsztatów rzemiosła dla dzieci i młodzieży, plenerowego pokazu starych pojazdów, księgarni Instytutu Pileckiego, a także wielu innych atrakcji!

W poniedziałek 8 lipca, na tarasie widokowym nad jeziorem Necko, odbędzie się 𝘄𝗲𝗿𝗻𝗶𝘀𝗮𝘇̇ 𝗽𝗿𝗮𝗰 𝗻𝗮𝗴𝗿𝗼𝗱𝘇𝗼𝗻𝘆𝗰𝗵 𝘄 𝗸𝗼𝗻𝗸𝘂𝗿𝘀𝗶𝗲 „𝗗𝗿𝘂𝗴𝗶𝗲 𝘇̇𝘆𝗰𝗶𝗲 𝘇𝗱𝗷𝗲̨𝗰́ 𝗝𝘂𝗱𝗲𝗹𝗮 𝗥𝗼𝘁𝘀𝘇𝘁𝗲𝗷𝗻𝗮” wraz z uroczystym wręczeniem nagród laureatom.

We wtorek 9 lipca zapraszamy do wspólnych 𝘀́𝗽𝗶𝗲𝘄𝗮𝗻𝗲𝗸 𝗽𝗮𝘁𝗿𝗶𝗼𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝘆𝗰𝗵 w sercu miasta na Rynku Zygmunta Augusta! Wystąpi Zespół Tańca Ludowego Bystry.
W środę 10 lipca o 17:00 Młodzieżowa Rada Instytutu Pileckiego zaprasza wszystkich do udziału w 𝗴𝗿𝘇𝗲 𝘁𝗲𝗿𝗲𝗻𝗼𝘄𝗲𝗷 „𝗭𝗮𝗴𝗶𝗻𝗶𝗲𝗻𝗶 𝗯𝗲𝘇 𝘄𝗶𝗲𝘀́𝗰𝗶”, prowadzonej szlakiem miejsc związanych z Obławą Augustowską. Wieczorową porą zapraszamy wszystkich na 𝗽𝗹𝗲𝗻𝗲𝗿𝗼𝘄𝘆 𝗽𝗼𝗸𝗮𝘇 𝗳𝗶𝗹𝗺𝘂 „𝗧𝗼 𝗯𝘆ł 𝗹𝗶𝗽𝗶𝗲𝗰 𝟭𝟵𝟰𝟱”. Po projekcji odbędzie się panel dyskusyjny z reżyserem filmu oraz zaproszonymi gośćmi.
W czwartek 11 lipca odbędzie się 𝘀𝗽𝗮𝗰𝗲𝗿 𝘇 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘄𝗼𝗱𝗻𝗶𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗽𝘁. „𝗔𝘂𝗴𝘂𝘀𝘁𝗼́𝘄 𝘄 𝗫𝗫 𝘄𝗶𝗲𝗸𝘂” – w trakcie spaceru dr Łukasz Faszcza opowie o historii miasta i regionu w kontekście XX wieku.
12 lipca, w Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, zapraszamy wszystkich do udziału w uroczystych 𝗼𝗯𝗰𝗵𝗼𝗱𝗮𝗰𝗵 𝟳𝟵. 𝗿𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶𝗰𝘆 𝗢𝗯ł𝗮𝘄𝘆 𝗔𝘂𝗴𝘂𝘀𝘁𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷.
Tegoroczna inauguracja odbędzie się na terenie powstającego Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, a jej najważniejszą częścią będzie VIII Publiczne Odczytywanie Nazwisk Ofiar Obławy Augustowskiej „Przywróćmy Im twarze i imiona”, na które zaprasza organizator – Klub Historyczny im. AK w Augustowie.
Uroczystość uświetni występ Łukasza Karaudy z grupy Mazowsze, który swoim repertuarem nawiąże do tematyki patriotycznej. Całość zostanie zwieńczona Mszą Świętą w intencji Zamordowanych i Ich rodzin w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie.
_________
Partnerzy wydarzenia: UM Augustów, Augustowskie Placówki Kultury, Augustowianka, ZHP Augustów, Muzeum Motoryzacji Biała Olecka, KRUS w Augustowie, 1 ADH Saggitarius
Współorganizatorzy Obchodów Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej: Klub Historyczny im. AK w Augustowie, APK, ŚZŻAK, Bazylika NSJ W Augustowie
Patronaty medialne: TVP3 Białystok, Radio 5, Polskie Radio Białystok, portal informacyjny Augustow.org

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.