Przejdź do treści
O współczesnym języku rosyjskim. Spotkanie z Maksimem Krongauzem
Data/Czas: 22/01/2019 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie | Rynek Główny 25 | Kraków

Co różni współczesny język rosyjski od powieści Aleksandra Puszkina? Zapraszamy na spotkanie z językoznawcą Maksimem Krongauzem z Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie. Wykład poświęcony będzie nowym słowom, które pojawiły się w języku rosyjskim w ostatnim dziesięcioleciu oraz zmieniającym się znaczeniom starych wyrazów. Dlaczego kiedyś ważne i często używane słowa tracą popularność lub znikają z użycia? Jakie jest źródło tego procesu? Jak na współczesny język rosyjski wpływają popularne na całym świecie media społecznościowe? Wykład odbywa się w ramach cyklu „Dialog polsko-rosyjski w Międzynarodowym Centrum Kultury”, organizowanego wspólnie z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Wstęp wolny. Spotkanie w języku rosyjskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

 

Maksim Krongauz – językoznawca, doktor nauk filologicznych, profesor. Kierownik zakładu języka rosyjskiego Instytutu Lingwistyki Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanstycznego w Moskwie. Zajmuje się problemami semiotyki i kultury języka, gramatyki języka rosyjskiego, semantyki, teorii politycznego dyskursu, humoru. Specjalizuje się również w języku rosyjskiego Internetu. Opublikował ponad 200 prac naukowych (monografie, podręczniki). Autor wielu książek z tej dziedziny m.in. „Русский язык на грани нервного срыва” („Język rosyjski na granicy załamania nerwowego”), „Самоучитель олбанского” („Samouczek języka „olbanskiego””), „Слово за слово. О языке и не только” („Słowo za słowo. O języku i nie tylko”).

 

Wykłady w ramach cyklu „Dialog polsko-rosyjski w Międzynarodowym Centrum Kultury” organizowane są we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia i wpisują się w tradycję odbywających się w Sali „Pod Kruki” debat o kulturze państw europejskich. Tematyka kontynuowanej od 2012 roku serii spotkań dotyczy współczesnej Polski i Rosji, ze szczególnym naciskiem na problematykę dotyczącą literatury, kultury, historii oraz dziedzictwa narodowego.

 

W ramach cyklu w MCK z wykładami gościli m.in.: Jerzy Bahr, Marietta Czudakowa, Aleksandr Gawriłow, Hieronim Grala, Wiktor Jerofiejew, Olga Irisova, Dariusz Konstantynów, Aleksandr Lipatow, Konstanty Usenko, Walerij Paniuszkin, Peter Pomerantsev, Irina Prochorowa, Oleg Sokołow.

 

Źródło: Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.