Przejdź do treści
O „Nocą drony są szczególnie głośne” Wolfganga Bauera | Niemieckie Lekcje Czytania
Data/Czas: 28/04/2023 | 12:00-12:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Goethe-Institut Krakau: Podczas kolejnego spotkania z cyklu Niemieckich Lekcji Czytania współorganizowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego oraz Goethe-Institut w Krakowie, porozmawiamy o książce Wolfganga Bauera „Nocą drony są szczególnie głośne. Reportaże ze stref kryzysu”, której polski przekład autorstwa Elżbiety Kalinowskiej ukazał się w 2020 r. w Wydawnictwie Czarne. Podczas, kiedy my, Europejczycy, możemy cieszyć się pokojem i dostatnim życiem, w wielu regionach na świecie toczą się wojny, rozpadają instytucje państwowe, a miliony ludzi cierpi głód, co od lat opisuje Wolfgang Bauer, reporter tygodnika „Die Zeit”.


Na książkę „Nocą drony są szczególnie głośne” składają się najbardziej poruszające reportaże: o północnokoreańskich statkach widmach docierających do wybrzeży Japonii, o „Maniaku”, rosyjskim seryjnym mordercy znad Wołgi i o pakistańskich marynarzach uprowadzonych przez piratów u wybrzeży Półwyspu Somalijskiego. Reportaże Bauera ukazują złożoną rzeczywistość polityczną i społeczną. Autor na przykładzie losów pojedynczych bohaterów po mistrzowsku rysuje społeczne i historyczne tło konfliktów regionalnych. Umiejętnie balansuje na krawędzi emocji, pisząc o nadziei bez naiwności i współczuciu bez kiczu.
Lekcję poprowadzi poprowadzi Marcin Wilk – krytyk literatury i historyk, autor książek, dziennikarz, publicysta, kurator programów związanych z literaturą. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi blog literacki Wyliczanka. Opublikował m.in. „Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia”, „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”, „Pokój z widokiem. Lato 1939”.

Oglądaj na: FB Lekcje Czytania; FB Goethe-Institut Krakau; FB Fundacja Tygodnika Powszechnego; FB Tygodnik Powszechny

Wolfgang Bauer – (ur. 1970), dziennikarz, korespondent wojenny i reporter „Die Zeit”. Laureat wielu nagród, w tym Europejskiej Nagrody Dziennikarskiej Columbus, Nagrody Bayeux-Calvados. W Polsce ukazały się trzy jego książki „Przez morze. Z Syryjczykami do Europy”, „Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki” oraz „Nocą drony są szczególnie głośne” – wszystkie w przekładzie Elżbiety Kalinowskiej nakładem Wydawnictwa Czarne.
Od września 2022 roku do czerwca 2023 roku Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Goethe-Institut w Krakowie organizują cykl Niemieckich Lekcji Czytania, podczas których omawiamy dzieła niemieckich autorek i autorów.
Cykl ma charakter hybrydowy. Co miesiąc spotykamy się zdalnie lub w bibliotece Instytutu Goethego w Krakowie. Jeśli chcesz wziąć udział w lekcji stacjonarnej, napisz do nas na lekcjeczytania@tygodnikpowszechny.pl

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.