Przejdź do treści
O nabieraniu siły. Spotkanie z Siri Hustvedt
Data/Czas: 30/12/2021 | 19:00-19:00
Lokalizacja: | |

Conrad Festival: W wielu powieściach i zbiorach esejów Siri Hustvedt opowiada historie osób, przede wszystkim kobiet, które mierzą się z trudnymi doświadczeniami. Traumatyczne przeżycia zaskakują bohaterki i bohaterów. Atak lub wyzwanie przekraczające ich siły przychodzi znienacka i wywołuje uczucie odrętwienia. Pierwszą reakcją jest bierność. Tak na gwałt reaguje bohaterka „Wspomnień z przyszłości”, początkująca pisarka, która przeprowadziła się z małego miasta w Minnesocie do Nowego Jorku z nadzieją na nowe życia i literacką karierę. Szuka swojego głosu, eksperymentuje z różnymi rodzajami i gatunkami pisania, przedziera się przez miasto pełne muzyków, artystek, pisarzy i reżyserek, zawiązując nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Nie spodziewa się, że poznany przypadkowo mężczyzna tak bardzo ją skrzywdzi. Od tej chwili częścią jej literacko-życiowej podróży jest również próba przepracowania traumy.


Z każdym dniem, każdym kolejnym doświadczeniem, każdą zapisaną stroną bohaterka Hustvedt staje się coraz bardziej świadoma doznanej krzywdy. Przepełnia ją wściekłość, nad którą z wolna zaczyna panować i wykorzystywać jako paliwo napędzające proces wyzwolenia. Jest coraz silniejsza. Udaje jej się nie tylko pokonać agresora, który naruszył jej granice, ale też wyjść poza schematy, które narzucili jej rodzice i społeczeństwo.

Z Siri Hustvedt porozmawiamy o sposobach, za pomocą których można przeciwstawić się temu, co wywołuje w nas poczucie bezsilności, o literackich i artystycznych inspiracjach, które skłoniły ją do walki o zmianę sytuacji kobiet w amerykańskim społeczeństwie, o akceptacji dla choroby, z którą mierzy się od najmłodszych lat, a także o Nowym Jorku lat 70. XX w., z którym żegna się w najnowszej powieści.

Spotkanie poprowadzi Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada
30.12.2021 | godz. 19.00
Spotkanie będzie dostępne na: FB Conrad Festival; FB Lubimyczytac.pl; FB Tygodnik Powszechny; YouTube KBF; PLAY KRAKÓW (www.playkrakow.com).

Partnerzy strategiczni cyklu: Allegro, Tygodnik Powszechny
Partnerzy cyklu: Lubimyczytac.pl, Wydawnictwo Karakter.

Conrad Festival

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.