Przejdź do treści
O „Moja ojczyzna była pestką jabłka” Herty Müller | Niemieckie Lekcje Czytania
Data/Czas: 13/01/2023 | 12:00-12:00
Lokalizacja: | |

Goethe-Institut Krakau: Podczas kolejnego spotkania z cyklu Niemieckich Lekcji Czytania współorganizowanego przez Fundację Tygodnika Powszechnego oraz Goethe-Institut w Krakowie, porozmawiamy o książce „Moja ojczyzna była pestką jabłka” Herty Müller, która w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne w przekładzie Katarzyny Leszczyńskiej. Herta Müller urodziła się w 1953 r. w Nitzkydorf w Rumunii. Od 1987 r. mieszka w Berlinie. Autorka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym literackiej Nagrody Nobla w 2009 roku. W wywiadzie rzece prowadzonym przez Angelikę Klammer autorka opowiada o swojej niezwykłej drodze życiowej, od dziecka pasącego krowy do światowej sławy pisarki na bankiecie noblowskim w sztokholmskim ratuszu.

Noblistka mówi o swoim dzieciństwie w Rumunii, o dorastaniu i budzącej się świadomości politycznej, o pierwszych lekturach, o konfliktach z dyktaturą komunistyczną i o własnej drodze do pisarstwa. Poprzez relację z przyjazdu do nowego kraju, autorka w niezwykły sposób przygląda się Niemcom lat 80. i 90. oraz ówczesnemu społeczeństwu.
Lekcję poprowadzi Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego. Laureat m.in. nagrody głównej w konkursach poetyckich „Nowego Nurtu” oraz im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „poezja” (2007) za tom „Pełne morze”. Był też nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” (za tom „Polskie znaki”) oraz dwukrotnie do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej ( za tomy „Echa” i „Druga ręka”. W 2012 roku odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Ostatnio opublikował „Kapelusz na wodzie. Gawędy o ksiądzu Tischnerze” oraz „Historie na każdą godzinę” (Kraków 2022, Wydawnictwo ZNAK).
Oglądaj na:
FB Lekcje Czytania
FB Goethe-Institut Krakau
FB Fundacja Tygodnika Powszechnego
FB Tygodnik Powszechny
Od września 2022 roku do czerwca 2023 roku Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Goethe-Institut w Krakowie organizują cykl Niemieckich Lekcji Czytania, podczas których omawiać będziemy dzieła niemieckich autorek i autorów.
Cykl ma charakter hybrydowy. Co miesiąc spotykamy się zdalnie lub w bibliotece Instytutu Goethego w Krakowie. Jeśli chcesz wziąć udział w lekcji stacjonarnej, napisz do nas na lekcjeczytania@tygodnikpowszechny.pl

 

Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.