Przejdź do treści
O książce "Moskiewski łącznik" z Reinhardem Bingerem i Markusem Wehnerem rozmawia Kaja Puto
Data/Czas: 20/02/2024 | 19:00-19:00
Lokalizacja: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej | Zielna 37 | Warszawa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Instytut Zachodni im. Zygmunta Wojciechowskiego: Fragment książki: Dziewięć dni przed rosyjską napaścią na Ukrainę Olaf Scholz leci do Moskwy. Podróż z 15 lutego 2022 roku jest ostatnią podjętą przez niemieckiego kanclerza próbą powstrzymania nadciągającej wojny. Jednak rozmowa na Kremlu z Putinem przy długim na sześć metrów stole przebiega w lodowatej atmosferze. Na konferencji prasowej pada skierowane do Putina pytanie o Gerharda Schrödera, świeżo mianowanego członka rady nadzorczej Gazpromu. Putin odpowiada, że dołączenia Schrödera do tego grona jest „powodem do radości”. „Niemcy powinni mieć na uwadze swoje portfele”, radzi. Winni są też politykowi SPD wdzięczność za tani gaz. „Bo to efekt jego pracy. On to osiągnął.”

RSVP do 16 lutego: whatsnext@fwpn.org.pl

Reinhard Bingener, Markus Wehner: Moskiewski łącznik. Sieć Schrödera i droga Niemiec ku zależności. Z j. niemieckiego przeł. Joanna Czudec, Seria Speculum, Instytut Zachodni, Poznań 2023

Reinhard Bingener (ur. w 1979 r.) – dziennikarz Frankfurter Allgemeine Zeitung. Studiował teologię ewangelicką w Halle-Wittenberdze, Chicago i Monachium. Od 2014 r. relacjonuje wydarzenia polityczne w Dolnej Saksonii, Saksonii-Anhalt i Bremie.
Markus Wehner (ur. w 1963 r.) – historyk i dziennikarz. Studiował historię Europy Wschodniej, nauki polityczne i slawistykę w Berlinie, Freiburgu i w Moskwie. Od 1996 r. związany z FAZ. W latach 1996-2004 korespondent tego dziennika w Moskwie. Obecnie pisze głównie o niemieckiej polityce krajowej. Autor i współautor wielu książek, m.in. wydanej w 2006 r. “Putins kalter Krieg” (Zimna wojna Putina).
Kaja Puto (ur. w 1990 r.) – dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.