Przejdź do treści
Data/Czas: 25/02/2020 | 14:00-16:00
Lokalizacja: NIH Warszawa | Al.Ujazdowskie 39 | Warszawa

W 1967 roku ukazał się tom The Way of the Scientist, w którym 33 wywiadom z naukowcami towarzyszą czarno-białe fotografie, ilustrujące sytuację rozmowy. Pozycja ta zasługuje na uwagę pod wieloma względami. Jest to bowiem pierwsza książka, w której naukowcy (reprezentujący nauki przyrodnicze) odpowiadają na pytania, a zarazem wypowiadają się na temat – postrzeganego wówczas nadal jako dziennikarski – formatu wywiadu. Ponadto owe wywiady zostały uchwycone przez fotograficzkę, a jej prace wizualne uzupełniają kompleks pytań i odpowiedzi.

Jak doszło do tej publikacji? Jaka była idea tego tomu i jak należy umiejscowić jego ukazanie się w latach sześćdziesiątych? Wykład jest poświęcony zwizualizowanym small forms of talk, a także historii wywiadu jako gatunku oraz przedstawiania cnót epistemicznych.

 

Anke te Heesen jest profesorem historii nauki w Instytucie Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie. Prowadzi badania w dziedzinie historii nauk humanistycznych, dziejów kolekcjonerstwa i muzealnictwa oraz wzajemnych relacji sztuki i nauki. Obecnie zajmuje się historią wywiadów badawczych. Jej najnowsze publikacje to The newspaper clipping. A modern paper object (2014) i Teorie muzeum (2012, wyd. polskie w serii NIH Klio w Niemczech 2017).

https://www.dhi.waw.pl/veranstaltungen/vortraege/detail/news/prof-dr-anke-te-heesen-berlin-small-forms-of-talk-zur-ikonographie-des-wissenschaftlers-im-20.html

wstęp wolny

 

DHI Warschau – NIH Warszawa

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.