Przejdź do treści
Data/Czas: 01/03/2020 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Europejskie Centrum Solidarności | Plac Solidarności 1 | Gdańsk

ECS: Zza krat rosyjskiego łagru Oleg Sencow – ukraiński reżyser, uczestnik Majdanu, więzień polityczny – wyreżyserował swój najnowszy film. W ponad stu listach przekazał wszystkie instrukcje Akhtemowi Seitablajewowi, ukraińskiemu reżyserowi o tatarskich korzeniach, jak Oleg także pochodzącemu z Krymu. Projekcja w Gdańsku odbędzie się zaraz po światowej premierze na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Po seansie rozmowa z twórcami, m.in. Olegiem Sencowem. Przypomnijmy, że Sencow został skazany w procesie politycznym na 20 lat łagru, głodował 145 dni aż do skrajnego wyczerpania, odsiedział 5 lat, odzyskał wolność 7 września 2019 roku w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą.

 

Film „Numery” („Nomera”) – na podstawie sztuki Olega Sencowa pod tym samym tytułem – Sencow wyreżyserował korespondencyjnie…. W ponad stu listach przekazał wszystkie instrukcje – od wyboru obsady przez akceptację projektów scenografii aż po szczegółowe wskazówki dotyczące tempa i stylu gry aktorskiej – Akhtemowi Seitablajewowi, ukraińskiemu reżyserowi o tatarskich korzeniach, jak Oleg także pochodzącemu z Krymu.
Fabuła przenosi widza do ściśle uporządkowanego świata dziesięciu cyfr, w którym nagle pojawił się błąd, co staje się aktem stwórczym nowego świata. Czy nowy świat będzie lepszy od starego?
– Powstanie tego niezwykłego filmu jest wyrazem naszego poparcia dla Olega Sencowa, które ostatecznie doprowadziło do jego uwolnienia. Jest także manifestacją naszej wiary w wolność twórców, którym żadne kraty nie zamkną ust. Wiary w siłę naszych ideałów, mocniejszej od największych potęg i mocarstw, wiary w wolny twórczy duch – mówi Dariusz Jabłoński kierujący Apple Film Production, będącym polskim producentem filmu.

 

Po premierze zapraszamy na rozmowę z twórcami filmu:
Olegiem Sencowem – ukraińskim reżyserem, który pięć lat spędził w rosyjskim łagrze za rzekomą działalność terrorystyczną
Adamem Sikorą – polskim operatorem, autorem zdjęć m.in. do „Essential Killing”, „Cztery noce z Anną”, „Ja, Olga Hepnarova”
Violettą Kamińską, Izabelą Wójcik – polskimi producentkami filmu „Numery”, Apple Film Production, członkiniami Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej
Dariuszem Jabłońskim – polskim reżyserem filmowym, scenarzystą i producentem, prezydentem Polskiej Akademii Filmowej
Rozmowę poprowadzi Mirosław Przylipiak – polski filmoznawca, historyk i teoretyk filmu.

UWAGA!
wstęp | wolny, obowiązuje rezerwacja miejsc: ecs.gda.pl/title,pid,2155.html
termin | 1 marca 2020, niedziela, godz. 18.00
adres | ECS, pl. Solidarności 1, audytorium
język wydarzenia | polski/ros

 

Zapraszają Europejskie Centrum Solidarności i Apple Film Production.
Seans trwa 1 godz. 44 min.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.