Przejdź do treści
Data/Czas: 12/12/2019 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Audytorium Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego | Krakowskie Przedmieście 26/28 | Warszawa

Instytut Spraw Publicznych serdecznie zaprasza na 30. debatę tischnerowską, której tematem będą “Nowi barbarzyńcy?”. Nowi barbarzyńcy to barbarzyńcy jacy pojawili się wśród nas, czy też w nas samych. Nastąpiło definitywne zerwanie z tradycją, o którym pisała Hannah Arendt, co sprawia, że nastąpiło zerwanie ciągłości. W konsekwencji trzeba układać świat na nowo. To się zapewne uda, ale w okresie przejściowym możemy mieć do czynienia z bulwersującymi zachowaniami i zdarzeniami, nie wykluczając rewolucji. Próbujmy się na ten czas przygotować o ile to możliwe. Wielka zmiana już trwa. Zmiany klimatyczne i ich przewidywane konsekwencje (od migracji aż po powszechną zmianę nawyków żywieniowych), zmiany polityczne (polaryzacja, konflikty zbrojne i ekonomiczne), cyfryzacja (kompletna zmiana wzorców pracy na horyzoncie), zmiany społeczne.

Żyjemy w momencie przełomu, nie wiemy dokąd zmierzamy i czym ta zmiana się skończy. Co jest pewne, prawie wszystko to, co uważaliśmy kiedyś za oczywiste, przestało nim być. Czas na nowy konstrukt, nowe myślenie o świecie, nową wizję która nada sens i ogarnie wszystkie te zmiany.

Zerwaliśmy z tym, co stare, ładem i prawdami „starego świata”, ale nie mamy pomysłu ani odpowiedzi, jak zbudować ten „nowy ład” w sensie również ideologiczno-filozoficznym. To bardzo niebezpieczne w obliczu wszelkich kryzysów, już teraz globalnych, przed którymi stoimy.

W sensie politycznym – myśl liberalna jest całkowicie wyjałowiona intelektualnie. Nie chwyta zachodzących wokół zmian i wyzwań i nie daje na nie odpowiedzi. Tę lukę wykorzystują „nowi barbarzyńcy”. Płyną na fali zmian i odpowiadają na doraźne problemy, a dzięki temu zyskują władzę.

Więc w tym momencie zmiany, potrzebujemy filozoficznego wysiłku kładącego podwaliny pod spójną myśl, która uwzględni i odpowie na ewolucję i problemy współczesnego świata. Uwzględni też te wartości, o których zapominają „nowi barbarzyńcy” – wolności, praw człowieka i otwartego społeczeństwa.

O tym wszystkim dyskutować będą:

IWAN KRASTEW Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu
MARCIN KRÓL Uniwersytet Warszawski

debatę poprowadzi
JACEK KUCHARCZYK Instytut Spraw Publicznych

Rejestracja na wydarzenie pod linkiem. 

 

Instytut Spraw Publicznych

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.