Przejdź do treści
Data/Czas: 12/03/2020 | 18:00-19:30
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Dlaczego od Europy Środkowej ma dzisiaj zależeć przyszłość naszego kontynentu? Zapraszamy na spotkanie z Emilem Brixem, austriackim dyplomatą i historykiem, współautorem książki pt. Nowe spojrzenie na Europę Środkową przygotowanej przez Wydawnictwo MCK. Rozmowę poprowadzi prof. Jacek Purchla. Partnerem wydarzenia jest Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau. Istnieją dwa główne poglądy na temat Europy Środkowej. Dla jednych jest ona historią sukcesu ostatnich dziesięcioleci i pokojowej transformacji politycznej oraz zintegrowania z zachodnioeuropejskimi strukturami gospodarczymi.

Dla innych nadal uchodzi za podzielony i częściowo zmarginalizowanym region, strefę buforową na peryferiach Zachodu, gdzie stabilność polityczną można osiągnąć jedynie za cenę narodowego populizmu.

 

Erhard Busek i Emil Brix, dwaj austriaccy misjonarze idei Europy Środka, od lat podkreślają silne poczucie wspólnoty cywilizacyjnej narodów dawnej monarchii Habsburgów i sztuczność jałtańskiego porządku. W 1986 roku opublikowali w Wiedniu profetyczny manifest zatytułowany Projekt Mitteleuropa – odosobniony akt solidarności z pozostawionymi na wschodzie narodami przerzucony ponad żelazną kurtyną. Dzisiaj staraniem Wydawnictwa MCK ukazuje się ich ostatnia książka pt. „Nowe spojrzenie na Europę Środkową” jako piętnasty tom serii wydawniczej Biblioteka Europy Środka pod redakcją prof. Jacka Purchli.

 

Więcej informacji o książce „Nowe spojrzenie na Europę Środkową” Erharda Buska i Emila Brixa.

 

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.