Przejdź do treści
Nowa Książka: "Demokracja jako sztuka walki" Michela Wieviorki
Data/Czas: 12/04/2022 | 19:00-19:00
Lokalizacja: Foyer Nowego Teatru | Madalińskiego 10/16 | Warszawa

Instytut Francuski i Ośrodek Kultury Francuskiej UW: Książka Demokracja jako sztuka walki opisuje i analizuje “gorące zjawiska społeczne”, które wywołują silne emocje. Przyświeca jej prosta myśl: w czasach kryzysu późnej nowoczesności, kiedy coraz większą rolę odgrywają przemoc i wszelkiego rodzaju populizmy i nacjonalizmy, głównym powołaniem nauk humanistycznych i społecznych powinna być obrona demokracji.

Książka przedstawia historyczną i metodologiczną syntezę dotychczasowych zmagań nauk humanistycznych i społecznych z wyzwaniami, jakie stawiają rozwój demokracji oraz rosnące wpływy jej wrogów i przeciwników. Pragnąc obronić świat demokracji, potrzeba nam odważnej socjologii porównawczej, zdolnej uchwycić wielką złożoność współczesnego świata.

Książka ukazuje się nakładem Wydawnictwa Nieoczywiste:
12.04, 19:00
Michel Wievorka, Jarek Gugała, Marcin Frybes
tłumaczka Patrycja Łobacz
Foyer Nowego Teatru, transmisja online
Wstęp wolny

 

Michel Wieviorka jest w Polsce dobrze znany jako jeden z bardziej rozpoznawalnych współczesnych francuskich intelektualistów. Od ponad 40 lat jego postać i jego refleksje są w Polsce stale obecne. Dał się poznać jako członek francusko-polskiej ekipy socjologów, która w 1981 roku przeprowadziła badania nad ruchem Solidarność. W ich wyniku powstała książka, przetłumaczona i wydana w wielu krajach, która przyczyniła się do upowszechnienia się międzynarodowej legendy Solidarności jako pokojowego, wolnościowego i demokratycznego ruchu społecznego.
Michel Wieviorka jest jednak przede wszystkim uznanym na świecie socjologiem. Był prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Socjologicznego, zasiadał w Europejskiej Radzie ds. Badań Naukowych, kierował Centrum Badań i Interwencji Socjologicznej w ramach paryskiej uczelni Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales, której był profesorem. Przez ostatnie lata kierował paryską Fundacją Dom Nauk Humanistycznych. Mówi o sobie “Jestem socjologiem zła lub nieszczęścia, rasizmu, antysemityzmu, przemocy, terroryzmu. Gdybym miał więc zdefiniować najsilniejsze aspekty mojej pracy, to byłaby to refleksja nad złem jako przeciwieństwem dobra, gdyż jestem oczywiście po stronie dobra”.

Marcin Frybes – socjolog, dziennikarz i działacz opozycji demokratycznej w PRL.
Jarosław Gugała – dziennikarz i prezenter radiowy oraz telewizyjny i dyplomata.

Współorganizatorami wydarzenia są Instytut Francuski oraz Ośrodek Kultury Francuskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.