Przejdź do treści
Data/Czas: 25/06/2019 | 19:00-21:00
Lokalizacja: | |

Event poetycki z udziałem irackiego autora i performera Umara Abdula Nassera i syryjskiej poetki Kholoud Charaf. Lekturze wierszy po arabsku i polsku będzie towarzyszyć muzyka. Autorzy – stypendyści Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN – podzielą się z publicznością współczesnymi opowieściami o wojnie, przemocy, miłości i codzienności wyrastającymi z ich własnych doświadczeń na Bliskim Wschodzie i w Europie. Wydarzenie jest unikalną okazją, żeby zapoznać się z łamiącą konwencje twórczością Umara Abdula Nassera, który kończy właśnie swój pobyt stypendialny we Wrocławiu.

Umar Abdul Nasser – urodzony w irackim Mosulu poeta, prozaik, filmowiec, producent i performer. W swojej twórczości łączy poezję z muzyką. Jego prace były prezentowane w Polsce, Wielkiej Brytanii, Iraku, Turcji, Szwecji i Finlandii. Wiele z jego filmów dostępnych jest na kanale YouTube.
Jest założycielem projektu „Bridges of Love”/Mosty z miłości, stawiającego sobie za cel budowę porozumienia międzykulturowego poprzez poezję i muzykę. Od 2018 roku przebywa we Wrocławiu jako stypendysta Programu ICORN dla pisarek i pisarzy, którzy z powodu prześladowań nie mogą żyć i tworzyć we własnej ojczyźnie.

Kholoud Charaf – poetka, krytyczka sztuki i publicystka. W 2003 roku ukończyła studia w zakresie techniki medycznej na Uniwersytecie w Damaszku. Przed wybuchem wojny domowej w Syrii podjęła studia literaturoznawcze, które z powodu konfliktu musiała przerwać. W 2016 roku opublikowała debiutancki tom pt. Resztki motyla. Od marca 2017 roku przebywa w Krakowie jako stypendystka programu ICORN. Właśnie ukazała się jej pierwsza książka w Polsce: Odwrócone niebo/Reversed Sky – wybór poezji w dwujęzycznej edycji (Wydawnictwo Znak). W Bibliotece MOCAK-u prowadzi własny projekt Słownik, w ramach którego uczy języka arabskiego.

Więcej o programie ICORN: http://miastoliteratury.pl/projektymiedzynarodowe/icorn/

Organizatorzy:
Goethe Institut Krakau
Witajcie w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.