Przejdź do treści
„Noc zakryje poranek” – czytanie performatywne promujące antologię dramatów ukraińskich „Insekt”
Data/Czas: 08/07/2023 | 12:00-12:00
Lokalizacja: Warsztaty Kultury | Grodzka 5a | Lublin

Goethe-Institut Warschau: Kijów, marzec 2022 r. Jak uciec z dzieckiem z miasta, na które Rosjanie zrzucają bomby? Monodram łączący w sobie kino drogi, instrukcję przetrwania i studium ludzkich zachowań w ekstremalnych warunkach. 12.00–12.45 | Wschodni Express | „Noc zakryje poranek” – czytanie performatywne promujące antologię dramatów ukraińskich „Insekt”. Czytanie w języku ukraińskim z polskimi napisami. (Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – Sala Widowiskowa, II piętro).

Opieka artystyczna: Svitlana Oleshko. Czyta: Iryna Voloshyna. Muzyka: Aleksandra Malatskovskaya, Ruch sceniczny: Maria Lozova. Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu Goethe-Institut.
„Ukraińska literatura, w tym dramaturgia, nigdy już nie będzie taka jak kiedyś. Doświadczenie wieloletniej wojny z różnymi jej fazami bez wątpienia przełożyło się na warsztat ukraińskich dramaturgów. Nauczyli się oni rozpoznawać i neutralizować ludzkie traumy. Posiedli rzadką umiejętność oddzielania ziaren od plew – tego, co jest naprawdę ważne, od tematów błahych i odrealnionych. Przywrócili sprawom właściwe proporcje. W połączeniu z wielkimi uniwersalnymi tematami bez wątpienia przełoży się to na potężną literaturę dramaturgiczną”.
Anna Korzeniowska-Bihun, tłumaczka
“Insekt” stanowi efekt współpracy trzech instytucji kultury: Instytutu Ukraińskiego, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Warsztatów Kultury w Lublinie. W skład tomu wchodzą trzy dramaty, wyłonione w 2022 r. przez UKRDRAMAHUB i przetłumaczone w ramach prowadzonego przez Instytut Ukraiński programu “transmission.UA: drama on the move”, poświęconego promocji współczesnej ukraińskiej dramaturgii w krajach europejskich. Tłumaczenia zrealizowano w ramach programu wsparcia tłumaczeń i promocji współczesnej dramaturgii ukraińskiej „Transmission.ua: drama on the move” realizowanego przez Instytut Ukraiński i finansowanego z Funduszu Stabilizacyjnego Kultury i Edukacji Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec (Auswärtiges Amt) i Goethe-Institut inicjatywy wspierającej organizacje kulturalne i edukacyjne, które ucierpiały w wyniku wojny w Ukrainie. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest współwydawcą publikacji.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.