Przejdź do treści
Nobody Told Me (reż. Sean O’Sullivan, 2022) | Pokaz filmu i spotkanie z Lukiem Albinskim
Data/Czas: 03/09/2023 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Żydowski Instytut Historyczny | Tłomackie 3/5 | Warsawa

Żydowski Instytut Historyczny: Zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Nobody Told Me” (Nikt mi nie powiedział) w reżyserii Seana O’Sullivana (RPA 2022), w Żydowskim Instytucie Historycznym 3 września 2023 roku o godzinie 18:00. Film jest oparty na historii dr. Haliny Rotstein, lekarki działającej w getcie warszawskim, i jej córki Wandy Albińskiej. Po seansie odbędzie się spotkanie z Lukiem Albinskim, synem i bratem bohaterek filmu. Pokaz jest częścią Festiwalu Warszawa Singera. Wstęp wolny. Film w języku angielskim z polskimi napisami.


_____
Dr. Halina Rotstein pochodziła z rodziny lekarskiej. Ukończyła medycynę w 1930 roku. Jej córka Wanda Albińska urodziła się 11 maja 1936 r. w Kutnie. W 1940 r. władze niemieckie rozpoczęły tworzenie gett dla ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich. Wśród obywateli żydowskiego pochodzenia zamkniętych w gettach znalazło się także wielu lekarzy. Szacuje się, że w getcie warszawskim przebywało około 1000 lekarzy żydowskiego pochodzenia, w tym dr Rotstein z czwórką dzieci. Większość z nich pracowała w dwóch zlokalizowanych tam szpitalach oraz w przychodniach. Warunki w obu typach placówek pogarszały się z tygodnia na tydzień z powodu ogromnych braków lekarstw i żywności. Z biegiem czasu leczenie ograniczało się do podstawowej opieki pielęgniarskiej, podczas gdy szpitale i kliniki były stopniowo zamykane.
Mimo wszystkich przeciwności, żydowskim lekarzom udało się zbudować sprawny system opieki zdrowotnej, nauczali medycyny na tajnych kursach, a nawet prowadzili prace badawcze. Nielicznym z nich udało się uciec z getta i ukryć się po tzw. stronie aryjskiej. Reszta zginęła w getcie lub w obozach zagłady.
Dr. Halina Rotstein, pomimo możliwości ucieczki z getta, pozostała ze swoimi pacjentami do końca. Zaoferowane dokumenty, które umożliwiłyby jej ucieczkę, oddała komuś innemu. Wraz z 900 pacjentami oraz 50 pracownikami została wysiedlona w 1942 r. z getta do niemieckiego obozu zagłady i obozy pracy w Treblince, gdzie została zamordowana.
Wandę Albińską i jej rodzeństwo udało się przemycić z getta i zabrać do katolickiego sierocińca. Wspomnienia i powojenne relacje ocalałych są obecnie głównym źródłem, które pozwala prześledzić dzieje lekarzy na przykładzie losów ludności żydowskiej w Polsce w czasie II wojny światowej.

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.