Przejdź do treści
Niepodległość – ale dla kogo? (wykład)
Data/Czas: 29/11/2018 | 18:00-20:00
Lokalizacja: Muzeum Historii Żydów Polskich | Mordechaja Anielewicza 6 | Warszawa

W roku 1919 ponad 250 milionów ludzi – poddanych imperiów Habsburgów i Romanowów – znalazło się pod wpływami innych reżimów. Dla wielu z tych osób owa zmiana przyniosła polityczną niezależność. Profesor David Engel z Uniwersytetu Nowojorskiego opowie o tym, jak po I wojnie światowej zmieniła się sytuacja Żydów. Żydzi stanowili około 3 % tej grupy (7,1 miliona). Kwestia ich praw i swobód nie była prosta do rozwiązania. Nie tylko nie uzyskali niezależności jako grupa, ale musieli też przedefiniować swoje relacje z władzami państw, w których żyli z nieżydowskimi sąsiadami i ze sobą nawzajem. Wielokrotnie zastanawiali się, jakie strategie w tym zakresie będą najlepsze. Jakie mieli pomysły i gdzie można szukać ich źródeł? Jakie skutki miały te koncepcje dla postrzegania miejsca Żydów pośród społeczeństw Europy Wschodniej? Wstęp wolny!

 

Wykład jest częścią międzynarodowej konferencji naukowej Listopadowe nadzieje. Żydzi wobec niepodległości Polski w 1918 r i będzie tłumaczony symultanicznie z języka angielskiego na polski.
PROGRAM KONFERENCJI (pdf)

 

Profesor David Engel z Uniwersytetu Nowojorskiego jest historykiem specjalizującym się w historii i kulturze Żydów. Jest autorem wielu książek dotyczących różnych aspektów politycznej i intelektualnej historii Żydów w pierwszej połowie XX w. m.in.: “Facing a Holocaust: The Polish Government-in-Exile and the Jews 1943-1945” (Mierząc się z Zagładą: Polski Rząd na Uchodźstwie i Żydzi 1943-1945, 1993) i “Zionism: A Short History of a Big Idea” (Syjonizm: krótka historia wielkiej idei, 2008). Był również redaktorem “Spowiedzi Calka Perechodnika” opublikowanej przez Ośrodek KARTA (2004). Obecnie prowadzi badania nad problemem bezpieczeństwa w żydowskiej historii i przygotowuje antologię swoich publikacji o stosunkach polsko-żydowskich w ciągu ostatnich 35 lat.

 

Partnerem organizacyjnym jest Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego.
Konferencja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich.
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu European Association for Jewish Studies.
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Międzynarodowa konferencja naukowa: “Listopadowe nadzieje. Żydzi wobec niepodległości Polski w 1918 r.”- zadanie finansowane w ramach umowy 880/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę”.
Konferencja odbywa się w ramach Global Education Outreach Program.
Konferencja jest możliwa dzięki wsparciu Taube Philanthropies, William K. Bowes, Jr. Foundation oraz Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

 

Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.