Goethe-Institut Krakau i JCC Krakow: zapraszają na debatę kończącą cykl spotkań w ramach projektu „(Nie)pamięć”, która będzie dotyczyła Holokaustu przedstawianego w filmie i literaturze. Na półkach w księgarniach pojawiają się co chwilę nowe książki, które sięgają po historię Zagłady. Są to coraz częściej romanse i kryminały. Filmowcy muszą mierzyć się z ludzką wyobraźnią i używać coraz dosadniejszych metod w pokazywaniu okrucieństwa wojny.
Możemy zadać sobie więc pytanie, czy nie dochodzi coraz częściej do trywializacji tego tematu, tylko po to, aby zwiększyć grono odbiorców? Jak pisać i mówić o Holokauście, używając takich form jak proza czy film fabularny? Czy jesteśmy w stanie przedstawić współcześnie temat Szoa, zachowując przy tym szacunek do ofiar i Ocalałych?
Dyskusję poprowadzi dr Paulina Małochleb, a do debaty zasiądą: dr Wanda Witek-Malicka (Centrum Badań Muzeum Auschwitz-Birkenau), dr Martyna Grądzka-Rejak (Instytut Pamięci Narodowej/Muzeum Getta Warszawskiego), prof. UJ Krzysztof Zajas (Uniwersytet Jagielloński), Arkadiusz Walczak (Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie).
Wstęp wolny.
Debata odbędzie się w Goethe-Institut Krakow, ul. Podgórska 34.
Spotkanie odbędzie się w języku polskim.