Przejdź do treści
Data/Czas: 26/11/2019 | 10:00-12:00
Lokalizacja: Instytut Spraw Publicznych | Szpitalna 5 lok. 22 | Warszawa

Instytut Spraw Publicznych: zapraszamy na dyskusję poświęconą sposobowi upamiętniania rocznic 1989 roku w Polsce oraz Niemczech. Spotkanie jest skierowane do aktywistów i aktywistek obywatelskich, osób zajmujących się upamiętnianiem historii najnowszej w obu krajach oraz tych, którym obecność w świadomości społecznej transformacji ustrojowej wydaje się istotna. Wprowadzenie do rozmowy wygłoszą Dr Agnieszka Łada (ISP) oraz prof. dr hab. Waldemar Czachur (Instytut Germanistyki UW). Wstęp i prowadzenie dyskusji: Filip Pazderski (ISP).

Wspólnie zastanowimy się, jakie działania można podjąć, by wzmocnić w polskim społeczeństwie zrozumienie dla znaczenia wydarzeń 1989 roku oraz upowszechnić wiedzę o ich polskiej specyfice za granicą. W tym celu przyjrzymy się, na czym polega wyjątkowość niemieckiej kultury pamięci w odniesieniu do 1989 roku. Zastanowimy się też, jak w społeczeństwie polskim i niemieckim jest postrzegana rola wydarzeń, mających wówczas miejsce w sąsiednim kraju. Wszystko to posłuży do odpowiedzi na pytanie: Czy z niemieckiego sposobu upamiętniania ważnych dla tego społeczeństwa wydarzeń możemy wynieść jakąś lekcję do pracy nad podzieloną pamięcią Polek i Polaków?

 

Ze względów organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na spotkaniu do poniedziałku, 25 listopada br., do godz. 12.00, mailem na adres: filip.pazderski@isp.org.pl lub telefonicznie: (22) 5564266. Spotkanie odbywa się w projekcie „History of optimism – civil society shaping the positive future”, finansowanym przez Komisję Europejską w programie “Europa dla Obywateli”. Partnerami projektu są organizacje: Nyt Europa (Dania), MitOst e.V. (Niemcy), ISP (Polska) i European Civic Forum (Francja).

 

Więcej informacji: Instytut Spraw Publicznych

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.