Przejdź do treści
Data/Czas: 28/01/2020 | 18:30-20:00
Lokalizacja: Goethe-Institut Krakau | Rynek Główny 20 | Kraków

Wśród książek wydawanych w Polsce tłumaczenia literatury z niemieckiego obszaru językowego zajmują stałe miejsce. W 2018 roku wg danych z Biblioteki Narodowej opublikowano 26 przekładów literatury pięknej i 47 literatury faktu. Czasem trudno wybrać z nich te, które koniecznie trzeba przeczytać. Zdarza się też, że wybitne książki giną wśród tysięcy nowości pojawiających się każdego roku na księgarskich półkach, a inne, zaliczane do klasyki powoli odchodzą w zapomnienie.

 

W nowym cyklu Goethe-Institut Krakau „Niemiecka do kwadratu” będziemy czytać nowości i klasykę niemiecką dostępną w przekładach, spierać się o te lektury i rekomendować książki, których nie można pominąć. Do stałej trójki dyskutujących (Małgorzata I. Niemczyńska – dziennikarka, autorka i reporterka, Marcin Wilk – autor książek, dziennikarz, publicysta i krytyk literacki oraz Elżbieta Jeleń – germanistka, koordynatorka projektów literackich i tłumaczeniowych) za każdym razem dołączy nowy gość.

Gościem pierwszej dyskusji będzie Anna Marchewka – literaturoznawczyni i krytyczka literacka, a rozmawiać będziemy o dwóch powieściach: „Klucz do ogrodu” Jenny Erpenbeck (Wydawnictwo W.A.B., 2010, przekład Eliza Borg) oraz „Dziś, w dziewięćdziesiątą rocznicę” Uwe Johnsona (Wydawnictwo OdDO, 2019, przekład Sława Lisiecka).

 

Goethe-Institut Krakau

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.