Przejdź do treści
Niechciana stołeczność | wystawa w MCK
Data/Czas: 05/03/2022 - 05/06/2022 | 10:00-18:00
Lokalizacja: | |

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Na mocy decyzji Adolfa Hitlera Kraków w 1939 r. został wyznaczony na stolicę Generalnego Gubernatorstwa i kreowany na prastare niemieckie miasto. W procesie przejmowania go przez Niemców kluczowym narzędziem była architektura i urbanistyka. Okupanci zarówno odpolszczali Kraków, m.in. likwidując pomniki i symbole narodowe, jak również realizowali wizję uczynienia miasta „Norymbergą Wschodu”. Podobnie jak Berlin, Monachium czy Norymberga, Kraków miał otrzymać nowy szlif urbanistyczny.


Prezentowana w przestrzeni Galerii MCK wystawa „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939–1945” przedstawia tragiczny i przez wiele powojennych dziesięcioleci przemilczany rozdział historii miasta.

Uprzejmie informujemy, że z uwagi na sytuację pandemiczną wernisaż wystawy będzie zamknięty dla publiczności. Odbędzie się 4 marca 2022 r. o godz. 18:00 i będzie transmitowany na facebookowym profilu MCK.

Galeria MCK, Rynek Główny 25
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 10:00-18:00 (ostanie wejście 17:30). W każdą środę w godz. 17:00-18:00 zapraszamy na wystawę osoby wrażliwe sensorycznie oraz ze spektrum autyzmu. Galeria MCK jest dostępna dla wszystkich. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorem dostępności: d.krawczyk@mck.krakow.pl, tel. 12 42 42 832.
Ceny biletów: bilet normalny – 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł, bilet rodzinny – 20 zł. W każdy wtorek wstęp na wystawę za 5 zł.

Wystawie towarzyszy bogaty program spacerów, oprowadzań i spotkań, o których będziemy na bieżąco informować w mediach społecznościowych MCK oraz na stronie internetowej: https://mck.krakow.pl/.
Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów informacyjnych.

Zespół kuratorski: prof. Jacek Purchla, dr Żanna Komar, dr Monika Rydiger.
Aranżacja plastyczna: Rafał Bartkowicz.
Projekt graficzny albumu towarzyszącego wystawie: Krzysztof Radoszek.
Wystawa powstała we współpracy z Archiwum Narodowym w Krakowie, skąd pochodzi większa część prezentowanej dokumentacji, a także z Narodowym Archiwum Cyfrowym, Muzeum–Miejscem Pamięci KL Plaszow oraz Duke University (USA).
Wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasto Kraków.
Patronat Medialny: TVP Kultura Architektura&Biznes, LoveKrakow.pl, Contemporary Lynx, NiezłaSztuka.pl, TVP3, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Karnet, Herito.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.