Przejdź do treści
Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy
Data/Czas: 08/05/2021 - 01/08/2021 | 00:00-23:59
Lokalizacja: | |

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Wystawa prezentuje burzliwe lata Republiki Weimarskiej oraz fotografię, debiutującą wtedy jako medium. Gdy powojenny świat wymyślał się na nowo, fotografia stała się nowoczesnym środkiem wyrazu artystycznego, komunikacji i dokumentacji. Towarzyszyła swojej epoce w jej rozwoju, ukazując ją z różnorodnych perspektyw. Przechodziła liczne przemiany tematyczne i estetyczne, wspierana nowatorskimi technikami filmowymi i drukarskimi zyskała wyjątkową jakość i siłę oddziaływania. Obraz fotograficzny wybił się na niezależność, a jednocześnie zyskał masowego odbiorcę.

Wystawa „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy” to z jednej strony opowieść o usilnym pragnieniu normalności i złotych latach 20. XX wieku, pozwalających odetchnąć od wojennego koszmaru, z drugiej – o społeczeństwie pokonanych, doświadczeniu kryzysu ekonomicznego, o narastających napięciach, które w kolejnej dekadzie wyniosą Adolfa Hitlera do władzy. Dopełnieniem jest polska fotografia tego czasu, która wchodząc w dialog z niemieckimi przykładami, daje impuls do porównań. Wystawa nie tylko przybliża kontekst kulturowy międzywojnia, ale też opowiada o fotografii w jej różnych wymiarach: artystycznej, eksperymentalnej, reportażowej, dokumentalnej, czy modowej.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie świętuje tą wystawą trzydziestolecie działalności.

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.