Przejdź do treści
Nazizm – komunizm: protokół rozbieżności
Data/Czas: 24/04/2018 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Niemiecki Instytut Historyczny | Pałac Karnickich, Al. Ujazdowskie 39. | Warszawa

Prof. dr hab. Anna Wolff-Powęska
Wykład wtorkowy

Nazizm – komunizm: protokół rozbieżności. Rozpad Związku Radzieckiego, koniec podziału Europy oraz proces transformacji ustrojowej Europy Środkowo-Wschodniej w znacznej mierze przyczyniły się do nowej „bitwy” o pamięć.  W centrum uwagi naukowców i polityków znalazły się rozrachunek z komunizmem i liczne próby rewidowania oceny nazizmu. Celem wykładu jest refleksja wokół pytań o sens  porównywania obu ideologii oraz ich systemów politycznych, a także o konsekwencje takich zestawień dla kultury politycznej oraz ich funkcje w obecnej debacie publicznej. Punktem wyjścia jest spór historyków niemieckich końca lat 80.  XX wieku oraz „Czarna księga komunizmu” wydana w latach 90. Oba wydarzenia stały się przedmiotem debaty europejskich  historyków, która w obecnej rzeczywistości nabrała szczególnej aktualności. 


Historyczka i politolożka Anna Wolff-Powęska wykłada na Uniwersytecie Humanistyczno-społecznym SWPS. Wcześniej pracowała jako profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w latach 1990–2004 kierowała Instytutem Zachodnim. Znawczyni niemieckiej historii i stosunków polsko-niemieckich. Zajmuje się XIX i XX wiekiem, totalitaryzmem i jego obaleniem, polsko-niemieckimi kulturami pamięci oraz  historią idei politycznych. Opublikowała m.in. monografie  Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945–2010) (Poznań 2011) i Polacy – Niemcy: kultura polityczna, kultura pamięci (Poznań 2008).
Prof. Wolff-Powęska jest członkinią Rady Naukowej NIH w Warszawie.

 

Źródło: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie

 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.