Przejdź do treści
„Mowa nienawiści - mnie to nie dotyczy”
Data/Czas: 14/11/2017 | 17:00-18:30
Lokalizacja: Państwowa Galeria Sztuki | plac Zdrojowy 2 | Sopot

Fundacja im. Arkadiusza Rybickiego oraz Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski

zapraszają na 51 Salon Młodopolski im. Arama Rybickiego

pt. „Mowa nienawiści – mnie to nie dotyczy”


Zaproszenie do udziału w debacie przyjęli: prof. Przemysław Czapliński oraz Jacek Dehnel

Spotkanie poprowadzi Władysław Zawistowski

prof. Przemysław Czapliński (ur.1962) krytyk literacki, historyk literatury współczesnej. Współtwórca Zakładu Antropologii Literatury na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek-korespondent PAN. Wieloletni juror Nagrody literackiej Nike. Autor kilkunastu książek, m.in.: Ślady przełomu. O prozie polskiej 1976-1996 (1997); Ruchome marginesy (2002); Świat podrobiony (2003); ostatnio – Poruszona mapa. Wyobraźnia geograficzno-kulturowa polskiej literatury przełomu XX i XXI wieku (2016). Uznawany za jednego z najważniejszych krytyków literatury i komentatorów współczesnej kultury.  Wywołał polemikę tekstem, w którym dowodził, że motorem napędowym polskiej transformacji był wstyd. W ostatniej książce opisał proces reorientacji polskiej geografii wyobrażonej z osi Wschód-Zachód na oś Północ-Południe.

Edwin Bendyk tak komentuje ostatnie publikacje badacza:

(…) na wiele miesięcy przed „dobrą zmianą”, Przemysław Czapliński napisał otwierający tekst raportu Reforma kulturowa 2020-2030-2040, diagnozując wyczerpanie paliwa emocjonalnego dla polskiej modernizacji. To najważniejsze bodaj teksty diagnostyczne dotyczące „polskiej duszy”, jakie ukazały się w ostatnim czasie (…) To, co uderzyło mnie już wiele lat temu, to zdiagnozowane przez Czaplińskiego na podstawie analizy literatury rosnące przyzwolenie na przemoc, i to po wszystkich stronach ideowych publicznej debaty.(…) W diagnozie Czaplińskiego rosnący potencjał przemocy w literaturze jest symptomem rozpadu wspólnoty jako struktury komunikacyjnej. Gdy ludzie tracą zdolność do porozumiewania się, gdy czują, że ich głos nie ma szansy przebicia się, sięgają po medium ostateczne, przemoc, jako narzędzie ekspresji.

Jacek Dehnel  (ur. 1980) urodzony i wychowany w Gdańsku, po ukończeniu V LO przeniósł się do Warszawy (na Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim), gdzie mieszka do dzisiaj. Poeta, prozaik i tłumacz. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Kościelskich (2006) i Paszport Polityki (2007). Trzykrotnie nominowany do Nagrody Angelus, pięciokrotnie – do Nike. Jest autorem ośmiu tomów wierszy (ostatnio Języki obce, 2013), piętnastu książek prozatorskich, m.in. bestsellerowych: powieści Lala (2006) i Balzakiana (2008), a ostatnio Krivoklata (2016), a także – razem z Piotrem Tarczyńskim (jako „Maryla Szymiczkowa”) – dwóch kryminałów: Tajemnicy domu Helclów, i Rozdartej zasłony. Wśród jego siedmiu książek przekładowych są m.in. Wielki Gatsby F. S. Fitzgeralda, Dokręcanie śruby H. Jamesa i wiersze (Zebrane) i powieść (Zimowe królestwo) Ph. Larkina.

Jacek Dehnel mówił w publicznym wystąpieniu pod Pałacem Prezydenckim w lipcu br.:

(..)Przyszedłem tu, żeby powiedzieć o tym, czym zajmuję się zawodowo: o języku. Bo duża część tego, co się teraz dzieje, dzieje się w języku właśnie. To słowa tych skandalicznych ustaw, aroganckie słowa posłów i senatorów, które przypominają slogany i nowomowę z czasów Gomułki, ale także słowa konstytucji, słowa, które śpiewamy, słowa, które skandujemy, słowa przemówień na wiecach. Łatwo jest atakować agresywne, groźne, groteskowe obelgi ludzi władzy. Łatwo, bo są nie do obrony. Ale chciałbym, żebyśmy się wszyscy przyjrzeli również językowi po naszej stronie sporu.

Władysław Zawistowski (ur.1954). Gdańszczanin z urodzenia, mieszkający w Sopocie. Poeta, dramaturg, wieloletni kierownik literacki Teatru „Wybrzeże”, później wydawca, a obecnie urzędnik samorządowy. Autor sztuk teatralnych Wysocki, Stąd do Ameryki, Dobry adres. Ostatnim jego tomem poetyckim był Sztandar z ortalionu (2004).

Wstęp wolny

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Sopot

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.