Przejdź do treści
Morze Czarne w ukraińskim imaginarium
Data/Czas: 21/05/2024 | 18:00-18:00
Lokalizacja: Międzynarodowe Centrum Kultury | Rynek Główny 25 | Kraków

Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie: Od kozackich łodzi – czajek do morskich dronów „Mamaj”; przez impresjonistyczne obrazki prozatorskie ukraińskich modernistów, awangardowe powieści pierwszej połowy XX wieku i dojrzałą prozę marynistyczną wieku XXI, od dawnych wypraw kozackich przez wspomnienia słonecznych wakacji na Krymie – po trwającą obecnie wojnę i walki o kontrolę nad akwenem. W jaki sposób Morze Czarne jest obecne w ukraińskiej wyobraźni i pamięci zbiorowej? Czym charakteryzują się ukraińskie opowieści i narracje, które wyrastają z morza, jakie wizje rzeczywistości proponują?


Zapraszamy we wtorek 21 maja o godz. 18:00 do MCK na spotkanie ,,Morze Czarne w ukraińskim imaginarium”, którego gośćmi będą Tomasz Hodana i Katarzyna Kotyńska. Wydarzenie poprowadzi Łukasz Galusek. Oprócz odpowiedzi na zadane powyżej pytania, porozmawiają oni także o tym, w jaki sposób Ukraińcy pracują nad sposobami mówienia o historii i teraźniejszości wybrzeży Morza Czarnego bez zamazywania i odgórnego „ukrainizowania” tamtejszej różnorodności kultur i języków.

Wydarzenie będzie transmitowane na facebookowym profilu MCK i tłumaczone na Polski Język Migowy. Do zobaczenia off/on-line w kamienicy ,,Pod Kruki”!

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.