Przejdź do treści
Moje pojednanie. Różewicz i Niemcy
Data/Czas: 06/06/2018 | 18:30-18:30
Lokalizacja: Collegium Polonicum | Kościuszki 1 | Słubice

Wieczór filmowy oraz rozmowa 

W ramach projektu „Polsko-niemieckie seminarium na temat: Tłumaczenia literackie w polsko-niemieckim dialogu kulturowym” organizatorzy zapraszają na projekcję filmu „Moje pojednanie. Różewicz i Niemcy” Petera Lachmanna. Bezpośrednio po filmie odbędzie się rozmowa z panią Marią Dębicz. Reżyser o filmie: „W tym poetyckim dokumencie znany polski liryk wprowadza nas w swoją fascynację językiem niemieckim i niemiecką poezją, zwłaszcza spod pióra Goethego. Różewicz zaskakuje w filmie intymnym wręcz rozeznaniem w kulturze sąsiada. To ona wskazała byłemu partyzantowi AK drogę do wczesnych gestów pojednania z byłym wrogiem. Film stanowi drugą część poświęconemu Różewiczowi tryptyku filmowego opartego na zapisach rozmów z poetą przeprowadzonych na przestrzeni 30 lat. Pierwsza z części (2013) nosi tytuł „Tadeusz Różewicz – oblicza.”

 

Piotr Peter Lachmann – polsko-niemiecki liryk, eseista, tłumacz (języka polskiego i na język polski), reżyser wideoteatralny, założyciel (wspólnie z aktorką Jolantą Lothe) i artystyczny kierownik Wideoteatru Lothe Lachmann „Poza” w Warszawskim Pałacyku Szustra.

 

Maria Dębicz – historyk teatru, dramaturg w Teatrze Polskim we Wrocławiu w latach 1972-2006. Autorka scenariuszy do filmów dokumentalnych o Tadeuszu Różewiczu.

 

Organizatorem spotkania jest Odra-Film, Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

 

Informacji udziela: Ilona Czechowska, czechowska@europa-uni.de

 

Źródło: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.