Przejdź do treści
Mind mapping
Data/Czas: 20/04/2018 - 17/05/2018 | 12:00-17:00
Lokalizacja: Dom Norymberski w Krakowie | Skałeczna 2 | Kraków

Wystawa

Dom Norymberski w Krakowie:  Mapy myśli to metoda tworzenia notatek w formie graficznej, która odzwierciedla pracę naszego mózgu. Technika „mind mapping” opiera się na teorii profesora Rogera Sperry’ego, który w 1981 roku otrzymał nagrodę Nobla za swoje badania nad półkulami mózgowymi. Profesor Sperry dowiódł, że lewa półkula kontroluje myślenie logiczne i analityczne: linearność, słowa i zbiory, podczas gdy prawa odpowiada za myślenie kreatywne: wyobraźnię, marzenia, emocje, obraz całości, postrzeganie kolorów i rozmiarów. Kiedy sporządzamy lub odczytujemy notatki w formie map myśli, angażujemy obie półkule mózgowe. Dzięki temu, proces notowania i zapamiętywania jest znacznie efektywniejszy. Tony Buzan, autor techniki mapowania myśli wyszedł z założenia, że ludzka pamięć i zdolności analityczne są nieograni- czone. A dostęp do zasobów naszej pamięci umożliwiają słowa-klucze, które uruchamiają cały kontekst skojarzeniowy.

A. Łakoma, E. Małysa i M. Stachurska tworzą swoje autorskie mapy myśli, które ewokują po- trzebę tworzenia pojedynczych grafik lub cykli graficznych. Na pokazach i wystawach graficz- nych zazwyczaj prezentuje się grafiki jako dzieła skończone. Tymczasem często wieloetapowy, rozłożony w czasie proces budowania i konstruowania logicznych skojarzeń, powstających podczas szkicowania, rysowania na matrycy, dokonywania zmian i poprawek, jest intrygującą strukturą, wielowątkową mapą myśli. Artystki w swoich działaniach graficznych, odwołując się m.in. do tekstów Rudolfa Steinera, Martina Heideggera i Thomasa Manna, dokonują swoistej symulacji procesów naturalnych, budując układy form plastycznych.
Wystawa jest artystyczną próbą analizy budowania obrazu graficznego, pokazania jej jako płynnej struktury, rozwijającej się pomiędzy porządkującymi zasadami wynikającymi z przyję- tych założeń i użytego medium, a intuicyjną przypadkowością.

 

Wystawę można oglądać: wt. – czw.: 12.00 – 17.00 lub po telefonicznym umówieniu się pod numerem 12 430 61 27.
Dodatkowe terminy otwarcia galerii: pt., 20.04.18: 17.30 – 20.00,
so. – nd.: 21-22.04.18 – 11.00 – 20.00.
W dniach 28.04 – 06.05.2018 galeria będzie nieczynna.

wernisaż: 21.04.2018 godz.18

 

Wystawa odbywa się w ramach Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2018.

 

Źródło: Dom Norymberski w Krakowie

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.