Przejdź do treści
Milena Michiko Flašar & Justyna Sobolewska PL/DE na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie
Data/Czas: 27/05/2023 | 16:00-16:00
Lokalizacja: PKiN | Plac Defilad | Warszawa

Austriackie Forum Kultury: Milena Michiko Flašar i Justyna Sobolewska — spotkanie na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Milena Michiko Flašar, ur. 1980 w St. Pölten, studiowała w Wiedniu i Berlinie germanistykę i romanistykę. Jej matka jest Japonką, ojciec – Austriakiem o czeskich korzeniach. Powieść „Nazwałem go krawat” sprzedała się w ponad 100 tys. egzemplarzy, została wyróżniona wieloma nagrodami, przetłumaczona na 10 języków. Została ponadto wystawiona na deskach Teatru Maxima Gorkiego w Berlinie, jako słuchowisko radiowe w planetarium w Hamburgu oraz przedstawienie taneczne w Ljubljanie. Pisarka mieszka z rodziną w Wiedniu.


Milena Michiko Flašar „Nazwałem go krawat”
Przekład: Barbara Bruks, Oficyna Lustro 2021

Ławka w tokijskim parku zamienia się w teatralną scenę będącą miejscem emocjonujących wydarzeń i nagłych zwrotów akcji. Spotyka się na niej dwóch ludzi. Obaj są outsiderami niemieszczącymi się w schematach i niepotrafiącymi sprostać presjom i oczekiwaniom społecznym. Stopniowo opowiadają sobie swoje losy, odnajdując nadzieję w łączącej ich więzi. Czułość można zawinąć w jedzenie, smutek ukryć w uśmiechu, a przyjaźń okazuje się możliwa. Odkrywając to, szykują się na ostateczne pożegnanie i na nowy początek.
Tłumaczka książki, Barbara Bruks, zetknęła się z twórczością Mileny Michiko Flašar jako uczestniczka XII Ogólnopolskiego Konkursu Translatorskiego z Literatury Austriackiej współorganizowanego przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie w 2019 roku.

27.05.2023 (sb.), 16:00
Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie
Pałac Kultury i Nauki
Pl. Defilad 1, Warszawa
Wstęp wolny
Po polsku i niemiecku z tłumaczeniem symultanicznym na polski
Zdjęcie Mileny Michiko Flašar fot. Helmut Wimmer
Zdjęcie Justyny Sobolewskiej fot. Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.