Przejdź do treści
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Krzyżowa-Music. Music for Europe”
Data/Czas: 14/08/2018 - 26/08/2018 | 00:00-23:59
Lokalizacja: Fundacja “Krzyżowa” dla porozumienia europejskiego | Krzyżowa 7 | Grodziszcze

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Krzyżowa-Music odbędzie się w tym roku już po raz czwarty. W dniach 14-26 sierpnia 2018 r. do Krzyżowej zjadą muzycy z ponad 20 krajów świata. Po kilkudniowych warsztatach zaprezentują swoje umiejętności podczas koncertów we Wrocławiu, Szczawnie-Zdroju, Świdnicy, Mysłakowicach oraz w samej Krzyżowej.
Patronat nad Festiwalem objęli wspólnie Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec – Jacek Czaputowicz i Heiko Maas.

 

Muzycy i repertuar Festiwalu „Krzyżowa-Music”
Warsztaty z mistrzami
Podczas festiwalu w Krzyżowej spotka się 37 wyselekcjonowanych młodych instrumentalistów („Juniorzy”) oraz 14 renomowanych muzyków („Seniorzy”). Młodzi, stojący przed międzynarodową karierą muzycy otrzymają szansę gry na równym poziomie ze światowej sławy artystami. Do takich wielkich nadziei muzyki klasycznej należą m.in. wiolonczeliści Anastasia Kobekina i Alexey Stadler – laureaci m.in. pierwszej nagrody na prestiżowym konkursie Tonali oraz wielu innych nagród. Skorzystają oni rówież z doświadczeń takich legend, jak urodzonego w Niemczech wiolonczelisty pochodzenia peruwiańsko-urugwajskiego Claudio Bohorqueza, który jest jednym z najbardziej pożądanych muzyków w swojej dziedzinie, altowiolisty i profesora w Wyższej Szkole Muzyki w Hanoverze Volkera Jacobsena czy wybitnego niemieckiego skrzypka Kolja Blachera, który koncertował z najlepszymi orkiestrami na całym świecie. Polską frakcję muzyków reprezentować będą w tym sezonie tacy muzycy, jak: Adam Golka, wybitny amerykański pianista pochodzenia polskiego czy znakomity skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne, który od 2014 r. jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

 

Repertuar
Ponad 50 muzyków zgłębi kilkadziesiąt dzieł muzyki kameralnej. Choć wiele utworów jest już ustalonych, znaczna część programu zostanie opracowana podczas warsztatów w Krzyżowej i podana do wiadomości dopiero w dniu koncertu. W programie na pewno usłyszymy Trio klarnetowe Johannesa Brahmsa oraz Kwintet smyczkowy Schuberta. Oczywiście nie zabraknie dobrze znanych dzieł takich kompozytorów, jak: Wolfgang Amadeusz Mozart czy Ludwig van Beethoven.

 

100 lat niepodległości
Zarówno podczas sympozjów naukowych, które będą wydarzeniami towarzyszącymi festiwalowi Krzyżowa-Music, jak i podczas koncertów planujemy włączyć w nasz repertuar utwory wybitnych polskich kompozytorów Krzysztofa Pendereckiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Co wyjątkowego czeka gości festiwalu w tym roku?

Spotkanie z Margot Friedländer
Margot Friedländer – przeżyła Holocaust jako jedyna z rodziny. Jej ojciec, matka i brat zostali zabici w Auschwitz. Po roku spędzonym w 15 różnych kryjówkach w Berlinie została schwytana przez nazistów i zabrana do Theresienstadt. Przeżyła tam i po wojnie wyjechała z mężem do Nowego Jorku. W 2010 roku, po ponad 60 latach pobytu na uchodźstwie, wróciła do Berlina. Jest autorką wspomnień, które zostały wydane w języku niemieckim i angielskim. Margot Friedländer w Krzyżowej przeczyta fragmenty swojej autobiograficznej książki.

 

Harfistka – po raz pierwszy podczas Krzyżowa-Music!
W tym roku podczas Krzyżowa-Music gościmy wyjątkową artystkę – Elsie Bedleem. Tym samym po raz pierwszy na koncertach festiwalu zabrzmi harfa. Elsie Bedleem z wyróżnieniem ukończyła studia gry na harfie w Conservatoire National Supérieur de Musique w Paryżu. Zdobyła wiele nagród na najważniejszych międzynarodowych konkursach muzycznych. Była stypendystką Akademii Karajana w Berliner Philharmoniker pod opieką Marie-Pierre Langlamet. W latach 2004-2005 była studentką Akademii Muzycznej Hanns Eisler u Marii Graf. Od 2001 roku współpracuje z renomowanymi orkiestrami oraz z zespołami kameralnymi, a od sierpnia 2006 roku jest solową harfistką Deutsches Symphonie-Orchester Berlin.

 

Sympozja naukowe
W ramach Festiwalu tradycyjnie odbywają się sympozja naukowe. Ich tematyka będzie związana z rokiem jubileuszowym 1918-2018. Spotkania będą poświęcone rozważaniom związanym z rolą, jaką odgrywali i odgrywają artyści w wielkich zmianach, jakie zachodzą na przestrzeni dziejów. Uczestnicy sympozjów zadadzą sobie też pytania o współczesne wyzwania, które stoją przed muzykami. Rozważania te będą przeplatane utworami muzycznymi w wykonaniu artystów festiwalu Krzyżowa – Music.
Językiem wydarzenia jest j. angielski.

 

Koncerty
Wstęp na część koncertów jest biletowany (25 zł/35 zł – bilet normalny, 15 zł/25 zł – bilet ulgowy)
Informacja o sprzedaży biletów na poszczególne koncerty znajduje się na stronach:
www.krzyzowa-music.eu oraz www.krzyzowa.org.pl

Kalendarium koncertów oraz wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Krzyżowa-Music 2018:
14.08 – Sympozjum pt. “1918: Nowa Europa”; Krzyżowa
16.08 – Koncert otwarcia; Krzyżowa
17.08 – koncert w kościele w Mysłakowicach
18.08 – koncert w Krzyżowej
19.08 – koncert w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdrój
21.08 – Sympozjum pt. “2018: Europa dzisiaj”; Krzyżowa
23.08 – koncert w Kościele Pokoju w Świdnicy
24.08 – koncert w Krzyżowej
25.08 – koncert w Kościele parafialnym św. Anny w Grodziszczu
26.08 – Koncert Zakończeniowy w Synagodze Pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Więcej informacji o Krzyżowa-Music: www.krzyzowa-music.eu

News Alert

Bądź na bieżąco!

Zamawiając bezpłatny newsletter akceptuje Pan/Pani naszą ochronę danych. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest w każdej chwili możliwe.